Sobota, 16 stycznia 2021r. | Imieniny: Marcelego, Włodzimierza, Waldemara
Pokaż menu

Burmistrz Blachowni: Rezygnujemy z grabienia liści, by pomóc faunie i florze

24 listopada, 2020

Naukowcy od lat apelują, by nie grabić liści jesienią i aż do wiosny pozostawiać je na trawnikach, a zwłaszcza pod drzewami i krzewami.

Powód? Liście, które opadają z drzew wraz z drobnymi gałązkami, nasionami, czy owocami tworzą ściółkę. Stanowi ona zimowe schronienie dla fauny, przede wszystkim jeży. Jest też miejscem, w którym ssaki i ptaki poszukują pożywienia, np. nasion, larw owadów czy zimujących chrząszczy. Liściasta pokrywa chroni również rośliny przed mrozem - dopóki nie spadnie śnieg, a glebę przed przesuszeniem i wyjałowieniem, gdyż zapobiega parowaniu, erozji i użyźnia.

Sprzątanie liści jest więc działaniem szkodzącym ekosystemom. Dlatego rezygnują z niego samorządy w całym kraju, m.in. Wrocław, Szczecin, Kielce, Rzeszów czy Częstochowa. Jedne miasta po prostu pozostawiają liście na trawnikach, inne grabią je tworząc w parkach i na skwerach kopczyki.

- Włączamy się w te ekologiczne działania i gmina Blachownia nie będzie w tym roku grabić liści na miejskich terenachmówi Burmistrz Blachowni Sylwia Szymańska. - Liście znikną jedynie z ciągów komunikacyjnych. Zależy nam bardzo na ochronie lokalnych ekosystemów i zachowaniu bioróżnorodności.

 
Gmina Blachownia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Redakcja oraz właściciel serwisu PowiatCzestochowski.pl nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).