Wtorek, 7 lipca 2020r. | Imieniny: Cyryla, Estery, Metodego
Pokaż menu

Gmina Blachownia dostanie 2 mln zł na budowę kanalizacji sanitarnej w Cisiu

29 maja, 2020

Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego opublikował właśnie listę informującą o kolejności przysługiwania pomocy na operacje typu "Gospodarka wodno-ściekowa" w ramach podziałania "Wsparcie inwestycji związanych z tworzeniem, ulepszaniem lub rozbudową wszystkich rodzajów małej infrastruktury, w tym inwestycji w energię odnawialną i w oszczędzanie energii" objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 współfinansowanego ze środków EFRROW.

Gmina Blachownia znalazła się na pierwszym miejscu listy rankingowej. Dostanie 2 mln zł na budowę pierwszego etapu kanalizacji sanitarnej w Cisiu. Samorząd ma już gotową dokumentację projektową, więc inwestycję będzie można rozpocząć tuż po otrzymaniu środków i wyłonieniu wykonawcy. Kwota ta pozwoli na wybudowanie kilkudziesięciu przyłączy począwszy od ul. Cisiańskiej wraz z przejściem pod rzeką Stradomką i wykonaniem przepompowni.

Obecnie sieć kanalizacyjna obejmuje około 30 proc. terenu gminy Blachownia.

- Wielokrotnie podkreślałam, że kanalizacja to nasz priorytet – mówi Burmistrz Sylwia Szymańska. - Budowa jednego kilometra kanalizacji to koszt około 1,5 mln zł, a w gminie jest do wybudowania około 70 kilometrów. Budżet gminy nigdy nie udźwignie takiego wydatku samodzielnie, bez pomocy środków zewnętrznych. Dlatego bardzo się cieszę, że udało się pozyskać środki z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.

Burmistrz tłumaczy, że w poprzedniej perspektywie unijnej gmina Blachownia była wykluczona z możliwości pozyskiwania środków na ten cel, a to ze względu na wartość RLM-ów. Najprościej mówiąc to liczba, która określa wielokrotność ładunku zanieczyszczeń zawartych w ściekach w stosunku do ładunku zanieczyszczeń w ściekach z gospodarstw domowych odprowadzanych od jednego mieszkańca w ciągu doby. Ponieważ parametr ten dla gminy Blachownia wynosi powyżej 10 tysięcy RLM-ów, samorząd nie mógł skorzystać z pieniędzy z Regionalnego Programu Operacyjnego. Po te z puli krajowej nie udało się zaś sięgnąć, bo gdy w 2015 roku resort środowiska ogłaszał konkurs, gmina Blachownia nie miała dokumentacji.

Teraz gmina Blachownia jest przygotowana do sięgnięcia po środki unijne z perspektywy 2021-2027. Na skanalizowanie mogą liczyć Ostrowy i Łojki.

 

 
Gmina Blachownia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Redakcja oraz właściciel serwisu PowiatCzestochowski.pl nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).