Sobota, 11 lipca 2020r. | Imieniny: Olgi, Kaliny, Benedykta
Pokaż menu

Obchody Święta Niepodległości

12 listopada, 2019

Po 123 latach rozbiorów Polska w 1918 roku odzyskała niepodległość. Sprawująca władzę nad Królestwem Polskim Rada Regencyjna 11 listopada 1918 r. przekazała władzę nad wojskiem Józefowi Piłsudskiemu i ustanowiła go Naczelnikiem Państwa. Dzień 11 listopada został ustanowiony - ustawą Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej z 1937 r. - polskim świętem narodowym i pozostawał oficjalnie świętem państwowym RP do roku 1944. W roku 1945 ówczesne władze jako święto państwowe ustanowiły dzień 22 lipca. Święto Niepodległości, obchodzone w dniu 11 listopada, zostało przywrócone przez Sejm RP dopiero w roku 1989. W naszej gminie wydarzenia związane z 101. rocznicą Odzyskania Niepodległości po raz pierwszy odbywały się na Placu Niepodległości, a wieńce i wiązanki złożone zostały pod żywym pomnikiem - zasadzonym w ubiegłym roku Dębem Niepodległości.

 

Dokładnie o godzinie 12.00, wspólnie z całym narodem, w Gminie Blachownia zaśpiewano hymn narodowy Mazurka Dąbrowskiego przy akompaniamencie Orkiestry Dętej z Mykanowa. Następnie wszyscy zebrani udali się pochodem na Mszę Świętą w intencji Ojczyzny.

 

Okolicznościowe przemówienie wygłosiła Burmistrz Blachowni Sylwia Szymańska.

 

- Udział w dzisiejszej uroczystości jest potwierdzeniem naszego wielkiego szacunku i wdzięczności wobec Polaków, którzy walczyli o wolną, niepodległą Ojczyznę. Wyrazem naszego wielkiego szacunku i wdzięczności wobec Polaków, którzy w walce poświęcili to, co najcenniejsze dla każdego człowieka - oddali swoje życie, z miłości do kraju i wiary w zwycięstwo. Dzięki tej ofierze złożonej przez nich mamy własne terytorium, godło, flagę, hymn, własny język, instytucje, urzędy, szkoły, w których mówimy i posługujemy się językiem polskim, a także inne wartości narodowe związane z naszą państwowością (...). W tym miejscu rodzi się jednak pytanie… Czy My, współcześni Polacy potrafimy okazywać dumę z bycia Polakami, czy potrafimy być patriotami?Dziś zaangażowanie patriotyczne nie wymaga od nas poświęcenia, ofiary krwi czy dokonywania dramatycznych wyborów pomiędzy życiem prywatnym a służbą Ojczyźnie. Nie znaczy to jednak, że patriotyzm przestał być potrzebny, że nie jest aktualny we współczesnym świecie.Nigdy nie zapominajmy o tradycji i naszej pięknej historii. Wychowujmy dzieci i młodzież w duchu patriotyzmu, według najlepszych przekazywanych nam przez pokolenia wzorców. Podkreślajmy z dumą, to, że jesteśmy Polakami.

 

Następnie złożono wieńce oraz wiązanki od Burmistrza Blachowni, Rady Miejskiej oraz stowarzyszeń, organizacji, szkół i klubów sportowych. Niezwykle okazale prezentowała się przygotowana specjalnie na tę okazję flaga narodowa o długości 30 metrów.

 

Uroczystość zakończył koncert zespołu FLOW ze Starej Gorzelni oraz wspólne biesiadowanie z zespołem Blachowianki przy żołnierskiej grochówce.

 

Serdecznie dziękujemy wszystkim jednostkom, organizacjom, stowarzyszeniom i mieszkańcom Blachowni za udział oraz przygotowanie tej ważnej dla nas wszystkich uroczystości.

 

 

 

 

 

 

 

 
Gmina Blachownia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Redakcja oraz właściciel serwisu PowiatCzestochowski.pl nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).