Sobota, 15 grudnia 2018r. | Imieniny: Niny, Celiny, Waleriana
Pokaż menu
Wolna powierzchnia

Obchody Święta Niepodległości w naszej Gminie

Listopad 14, 2017

W sobotę, 11 listopada w Gminie Blachownia odbyły się obchody Święta Niepodległości. W uroczystościach uczestniczyła burmistrz Blachowni Sylwia Szymańska, przewodnicząca Rady Miejskiej w Blachowni Edyta Mandryk, radni, poczty sztandarowe, pracownicy gminnych jednostek organizacyjnych, jednostki ochotniczych straży pożarnych, przedstawiciele organizacji pozarządowych, harcerze, nauczyciele i uczniowie szkół i przedszkoli oraz licznie przybyli mieszkańcy gminy. W tegorocznych obchodach uczestniczył także Senator RP Ryszard Majer.

Uroczystości rozpoczęły się tradycyjnie  zbiórką o godz. 11.45 pod Urzędem Miejskim w Blachowni, skąd w asyście Orkiestry Dętej z Mykanowa przemaszerowano do Kościoła pw. Św. Michała Archanioła na Mszę Świętą za Ojczyznę, której przewodniczył proboszcz ks. Tomasz Wrona.

Główne uroczystości obchodów 99 rocznicy Odzyskania Niepodległości miały miejsce pod pomnikiem Ofiar Terroru Hitlerowskiego w Blachowni, gdzie w hołdzie dla walczących o naszą wolności i niepodległość złożono wieńce i zapalono znicze. W swym wystąpieniu burmistrz Blachowni apelowała do licznie zgromadzonych mieszkańców: za Świętym Janem Pawłem II przypominam, że: „Wolność nie jest nam dana na zawsze. Trzeba ją stale zdobywać na nowo”. […] Proszę Was abyście całe do duchowe dziedzictwo, któremu na imię Polska raz jeszcze przyjęli z wiarą, nadzieją i miłością…- abyście nigdy nie zwątpili i nie zniechęcili się – abyście nie podcinali sami tych korzeni z których wyrastamy”. Dlatego prócz pamięci o tych, którzy oddali życie za Polskę, winniśmy dzisiaj w naszych sercach nosić patriotyczne wartości. Trzeba sobie zadać pytanie - Jak postrzegamy patriotyzm, miłość do Ojczyzny, także tej naszej - małej, naszemu sercu najbliższej. Czy powinniśmy pozwalać, aby ktoś mówił o Niej źle ? Czy nie powinno nam przyświecać wspólne dobro także naszej Gminy? Czy z naszych słów i czynów na pewno wynika miłość do tego co z trudem codziennie zdobywamy? A przecież wszyscy powinniśmy być dumni z tego co udaje nam się wspólnie, codziennie zmieniać na lepsze wokół nas.

 

Druga część obchodów Święta Niepodległości miała miejsce w Miejskim Domu Kultury, w którym odbyła się uroczystość wręczenia okolicznościowych Medali 50-lecia Nadania Praw Miejskich Blachowni przyznanych za wkład w rozwój gminy Blachownia, budowanie podwalin pod naszą teraźniejszość poprzez zaangażowanie w życie społeczne, edukacyjne, sportowe, kulturalne oraz wieloletnie poświęcenie i pracę na rzecz naszej Małej Ojczyzny. Burmistrz Blachowni – Sylwia Szymańska uhonorowała medalami „50 lecia nadania praw miejskich” następujące osoby: Hanna Bajor, Krzysztof Borowski, Maria Cenajek, Jacek Chudy, Lidia Figiel, Karolina Gajos, Lidia Godowska, Andrzej Guła, Edmund Huć, Krzysztof Imiołek, Jerzy Job, Zygmunt Kandora, Henryk Kania, Krzysztof Kawelczyk, Martyna Klekot, Ks. Krzysztof Krulik, Dionizy Kufel, Andrzej Kuzior, Jadwiga Łysakowska, Katarzyna Małasiewicz, Tomasz Man, Władysław Nowak, Władysława Olszewska, Karol Ostalski, Krzysztofa Palacz, Zofia Popenda, Józef Soszyński, Cecylia Szerszeń, Mieczysław Szkoda, Krzysztof Ściubidło, Ks. Andrzej Walaszczyk, Edward Wilk, Jolanta Zacharska.

Uroczystość zakończył koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu Krzysztofa Dryndy, któremu akompaniował Michał Ostalski.

 

Równie uroczyste obchody Święta Niepodległości miały miejsce w sołectwie Cisie. Wieńce pod Pomnikiem ku czci poległych i pomordowanych mieszkańców wsi Cisie w latach II wojny światowej w Cisiu złożyli: burmistrz Blachowni Sylwia Szymańska, przewodnicząca Rady Miejskiej w Blachowni Edyta Mandryk, radni: Paweł Hreczański, Tomasz Rećko, Tadeusz Borek, sołtys Joanna Hepner, przedstawiciele Stowarzyszenia Rozwoju Wsi Cisie, pracownicy, grono pedagogiczne oraz uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej w Cisu, druhowie Ochotniczej Straży Pożarnej w Cisiu oraz mieszkańcy. W strażnicy OSP w Cisiu odbyła się uroczystość środowiskowa w ramach realizowanego przez Publiczna Szkołę Podstawową w Cisiu projektu pn. „Cisie – Wczoraj, Dzisiaj i Jutro”. Uczniowie zaprezentowali patriotyczną poezję oraz pieśń. Mieszkańcy mogli oglądać prace plastyczne o tematyce patriotycznej oraz Cisie na starej fotografii. Projekt realizowany jest już po raz trzeci przy wsparciu finansowym burmistrza Blachowni.

 

 

 

 

 
Gmina Blachownia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Redakcja oraz właściciel serwisu PowiatCzestochowski.pl nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).