Wtorek, 1 grudnia 2020r. | Imieniny: Natalii, Eligiusza, Edmunda
Pokaż menu

Uczniowie z SP w Łojkach na wycieczce w Złotym Stoku w ramach projektu „Edukacja jutra”

26 października, 2020


 

W ramach projektu „Edukacja jutra w Szkole Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Zespole Szkolno - Przedszkolnym w Łojkach” 45 uczniów wzięło udział w wycieczce do Złotego Stoku. Odbyła się 16 października  br.

Głównym celem wycieczki był udział w warsztatach fizyki eksperymentalnej. Czynnie uczestnicząc w warsztatach uczniowie poznali działanie maszyn prostych typu kołowrót, bloczek nieruchomy w połączeniu z kołowrotem, dźwignia dwustronna oraz innych urządzeń zbudowanych na zasadzie maszyn prostych służących do transportu wydobywanych rud złota oraz ich rozdrabniania. Uczniowie sami próbowali uruchamiać te maszyny. Mieli również okazję rywalizować ze sobą w dwóch drużynach podczas budowy stabilnych kładek z drewnianych belek. Budowa taka wymagała od uczniów umiejętności w odpowiednim zakładaniu belek. Świetnie poradzili sobie w tej konkurencji. Na koniec warsztatów poszukiwali pozostałości złota w rynnach z wodą w których wypłukiwano drobiny złota. Choć złota nie znaleźli udało im się znaleźć piękne błyszczące kawałeczki pirytu.

Podczas przejażdżki kolejką w podziemiach kopalni uczniowie poznali specyfikę wydobywania złota i całą historię powstawania kopalni.

Zwiedzając muzeum gazownictwa uczniowie natomiast poznali specyfikę procesu produkcji gazu oraz różne  stare urządzenia działające wyłącznie na gaz (piekarniki, lodówki, kuchnie gazowe, lampy, piecyki podgrzewające wodę). Mieli również okazję zobaczyć kształt fali dźwiękowej w ciałach stałych zobrazowanej przy pomocy wydobywającego się gazu z podłużnych rur. 
Gmina Blachownia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Redakcja oraz właściciel serwisu PowiatCzestochowski.pl nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).