Środa, 21 sierpnia 2019r. | Imieniny: Joanny, Kazimiery, Piusa
Pokaż menu

Dyrektor Biblioteki Publicznej w Janowie prelegentem na Sesji Regionalnej Bibliotek Publicznych!

Maj 14, 2019

Dnia 13 maja 2019 r. w siedzibie Biblioteki Publicznej im. Władysława Biegańskiego w Częstochowie odbyła się Sesja Regionalna Bibliotek Publicznych, organizatorami której były Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich Oddział w Częstochowie oraz Biblioteka Publiczna im. Wł. Biegańskiego.

Do udziału w konferencji, w roli prelegentów, zaproszono przedstawicieli następujących bibliotek:
- Biblioteki Publicznej im. Wł. Biegańskiego w Częstochowie,
- Publicznej Biblioteki Pedagogicznej RODON „WOM” w Częstochowie,
- Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Myszkowie,
- Gminnej Biblioteki Publicznej w Miedźnie,
- Gminnej Biblioteki Publicznej w Janowie. 

Temat konferencji – Czy biblioteka publiczna to tylko książka? stał się pretekstem do rozważań nad funkcją bibliotek we współczesnym świecie. Dzisiejsza biblioteka to nie tylko wypożyczalnia książek, ale przede wszystkim miejsce, w którym Czytelnik ma się czuć dobrze, ma być wysłuchanym i otrzymać poszukiwane materiały. Współczesne biblioteki publiczne muszą odpowiadać na potrzeby lokalnych społeczności, szybko reagować na zmieniającą się modę na konkretne działania w wymiarze edukacyjnym i kulturalnym. Standardem stał się szybki dostęp do informacji oraz zajęć edukacyjnych prowadzonych przez biblioteki. Działalność kulturalna prowadzona w naszych instytucjach w większości przypadków zaliczana jest do tzw. „kultury wysokiej”. Należy również podkreślić fakt, że wiele przedsięwzięć bibliotecznych jest elitarnymi – chociażby Salony Literackie organizowane przez naszą Janowską Bibliotekę.

Użytkownicy bibliotek stanowią bardzo zróżnicowaną grupę - począwszy od dzieci, a skończywszy na seniorach - dlatego oferta kulturalna i edukacyjna musi być zróżnicowana. Nie możemy wykluczyć żadnej z powyższych grup z naszych działań. Przy tworzeniu planów pracy nie możemy pomijać tzw. trudnych czytelników. Mianem tym określane są osoby z dysfunkcjami oraz chorobami, ale również dzieci szczególnie uzdolnione.

Na konferencji naszą bibliotekę reprezentowała Justyna Siemion Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Janowie z referatem "Księgozbiór regionalny przyczynkiem do edukacji regionalnej dzieci i młodzieży". W wystąpieniu zostały zaprezentowane dobre praktyki związane z atrakcyjnymi formami pracy z dziećmi i młodzieżą, które są odbiorcami bibliotecznych usług edukacyjnych. Wykorzystanie zasobów księgozbioru regionalnego w pracy z uczestnikami spotkań nie tylko je uatrakcyjnia, ale również wpływa na rozwój zainteresowań z zakresu historii regionu i zachęca do samodzielnych poszukiwań informacji w oparciu o nasze zbiory.

Zbiory Interinstytucjonalnego Księgozbioru Regionalnego i Naukowego Janowskiej Biblioteki są jednymi z bogatszych, a zarazem niezmiernie interesujących, w regionie częstochowskim, z czego Biblioteka jest niezmiernie dumna.

Udział w konferencji był dużą nobilitacją dla naszej Biblioteki. Dziękujemy Pani dr Katarzynie Parkitnej za zaproszenie do udziału w tym wydarzeniu.

Informację przygotowała: Gminna Biblioteka Publiczna w Janowie

Źródło: Urząd Gminy JanówGmina Janów
Gmina Janów położona na Jurze Krakowsko - Częstochowskiej w odległości 20 km od Częstochowy i 90 km od Krakowa. Gmina jest niezwykle atrakcyjna turystycznie. Jest tutaj wszystko co zapewnia wspaniały wypoczynek, a więc: przepiękne lasy, krystalicznie czysta woda, malownicze ostańce o fantastycznych kształtach, świeże, pachnące żywicą powietrze oraz niezapomniane krajobrazy jurajskie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Redakcja oraz właściciel serwisu PowiatCzestochowski.pl nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).