Środa, 13 listopada 2019r. | Imieniny: Mateusza, Izaaka, Stanislawa
Pokaż menu

IV Igrzyska Sołtysów o Puchar Wójta Gminy Janów za nami.

Lipiec 06, 2019

W pięknej i słonecznej pogodzie w sobotę 30 czerwca odbyły się w Siedlcu IV Igrzyska Sołtysów Gminy Janów. Sołtysi wraz z Radami Sołeckimi walczyli o Puchar Wójta Gminy Janów, którym był Kalosz z zawartością Pustynnej Burzy.

Nad prawidłowym przebiegiem i oceną konkursów czuwało niezależne jury w składzie: Edward Moskalik Wójt Gminy Janów, Lidia Piestrzyńska – Z-ca Wójta Gminy Janów, Anna Tarczyńska Dyrektor SOKiS w Janowie oraz Marzena Maniszewska - Sekretarz Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych.

W pięciu konkurencjach jakie się odbyły: sołecka gościna, u fryzjera, powożenie zaprzęgiem, z wizytą w Urzędzie Gminy i fundusz sołecki udział wzięło 8 sołectw: Apolonka, Bystrzanowice, Czepurka, Góry Gorzkowskie, Janów, Siedlec, Złoty Potok i Żuraw.

Puchar Wójta Gminy Janów w IV Igrzyskach Sołtysów zdobyli:
I miejsce - Bystrzanowice,
II miejsce - Siedlec,
III miejsce - Żuraw.

W konkursie sołecka gościna sołectwa biorące udział przygotowały swoje regionalne potrawy z danej miejscowości. Każde sołectwo miało bogato zastawiony stół i jedno danie główne, które brało udział w konkurencji kulinarnej. Dopełnieniem przygotowanych przysmaków była prezentacja dania i sołectwa. Prezentacje były w formie wierszy i żarcików. Sołectwo Bystrzanowice przygotowało leśne grzybki, Sołectwo Janów żurek janowski, Sołectwo Siedlec płow siedlecki, Sołectwo Złoty Potok pstrąga potockiego, Sołectwo Apolonka pasztet z dzika ze śliwką, Sołectwo Czepurka pieczonki z zsiadłym mlekiem, Sołectwo Żuraw golonkę w kapuście i pierogi a Sołectwo Góry Gorzkowskie dziką świnię w ziemniakach. Wszystkie dania były bardzo smaczne i ciekawie podane, jury musiało po degustacji ocenić najlepsze danie. Tym daniem okazał się pasztet z dzika z sołectwa Apolonka, z różnicą 0,5 punktu do golonki i żeberek w kapuście Żurawia, i do zapiekańca ziemniaczanego z dziczyzny z Gór Gorzkowskich.

Wszystkie dania prezentowane na igrzyskach zostaną spisane i będą daniami regionalnymi Gminy Janów.

Oprócz rywalizacji między sołectwami były jeszcze atrakcje dla dzieci: konkurs rysunkowy p.t. „Moja miejscowość Siedlec”, dmuchańce i gastronomia. W przerwach między konkurencjami grała i śpiewała Jurajska kapela Biesiadna z Poraja a do późnych godzin nocnych grał zespół FUX z Janowa. Zabawa była przednia, konkurencje bawiły do łez a przysmaki przygotowane przez sołectwa pieściły wszystkich podniebienia.

Organiztorem IV Igrzysk Sołtysów Gminy Janów było Stowarzyszenie Siedlec Małe Jest Wielkie, a niezastąpionym prowadzącym Radny Siedlca Henryk Srokosz.

Wójt Gminy Janów Edward Moskalik dziękuje sołectwom za udział w Igrzyskach a organizatorzy składają podziękowanie sponsorom: Admar Siedlec, Demar Mstów, Kabex Janów, POl-Papier Częstochowa, Cinema - City Częstochowa, Schronisko Młodzieżowe w Siedlcu.

Informacje sporządziła: Agnieszka Kuta - Janikowska

Źródło: Urząd Gminy JanówGmina Janów
Gmina Janów położona na Jurze Krakowsko - Częstochowskiej w odległości 20 km od Częstochowy i 90 km od Krakowa. Gmina jest niezwykle atrakcyjna turystycznie. Jest tutaj wszystko co zapewnia wspaniały wypoczynek, a więc: przepiękne lasy, krystalicznie czysta woda, malownicze ostańce o fantastycznych kształtach, świeże, pachnące żywicą powietrze oraz niezapomniane krajobrazy jurajskie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Redakcja oraz właściciel serwisu PowiatCzestochowski.pl nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).