Poniedziałek, 18 marca 2019r. | Imieniny: Cyryla, Edwarda, Boguchwaly
Pokaż menu

Janowianie i Lusławianki w międzygminnym przeglądzie

Kwiecień 15, 2018

Zespół Folklorystyczny Janowianie, Koło Gospodyń Wielskich w Lusławicach oraz przewodniczący Rady Gminy Janów – Stefan Zatoński, wójt Gminy Janów – Joanna Ścigaj i dyrektor Samorządowego Ośrodka Kultury i Sportu w Janowie - Anna Tarczyńska, reprezentowali Gminę Janów podczas XV Międzygminnego Przeglądu Kół Gospodyń Wiejskich, Zespołów Ludowych i Folklorystycznych.

Wśród dziewięciu występujących zespołów, reprezentacja Gminy Janów spisała się znakomicie. Janowianie, występujący tym razem w strojach krakowskich byli najbardziej barwnymi i oryginalnymi artystami przeglądu. Natomiast zaledwie trzyosobowy zespół KGW Lusławice, swoim przekazem i autentycznością tak ujął publiczność, że jako jedyny otrzymał owacje na stojąco.

Ludowym pieśniom, piosenkom, przyśpiewkom, tańcom i wspólnym rozmowom nie było końca. Wszystko dla kultywowania tradycji, wymiany doświadczeń i umacniania międzygminnej integracji. Dodatkową oprawę muzyczną stanowiła kapela góralska „Jaworowe Skrzypce”.

Po wysłuchaniu wiązanek ludowych melodii przyszedł czas na wręczenie statuetek, dyplomów i nagród przygotowanych dla występujących artystów, organizatorów oraz delegatów gmin uczestniczących w przeglądzie, a są to gminy: Dąbrowa Zielna, Janów, Mstów, Olsztyn i Przyrów.

Gospodarzem jubileuszowego przeglądu, który odbył 14 kwietnia 2018 r. w  hotelu Jurajski Olsztyn, była Gmina Olsztyn. Wydarzenie zorganizowali na miejscu:  Gminny Ośrodek Kultury z dyrektorką Mariolą Matysek - prowadzącą przegląd i Zarząd Gminny Kół Gospodyń Wiejskich z przewodniczącą Bernadettą Niemczyk. W terenie zepołami zajęły się poszczególne ośrodki kultury.

Przegląd był również okazją do powiedzenia o tym jaką rolę odegrała polska wieś i jej działacze w walce o niepodległość. W nawiązaniu do stulecia odzyskania niepodległości, o najważniejszych osobach i wydarzeniach opowiadał Ryszard „Sidor” Sidorkiewicz, poeta, dyrektor Szkoły Podstawowej im. R Traugutta w Janowie,  który trzynastego maja br. w Gminnym Ośrodku Kultury w Olsztynie, obchodził będzie Jubileusz 40-lecia pracy twórczej.

 

mk

 

 

 

 

Źródło: Urząd Gminy JanówGmina Janów
Gmina Janów położona na Jurze Krakowsko - Częstochowskiej w odległości 20 km od Częstochowy i 90 km od Krakowa. Gmina jest niezwykle atrakcyjna turystycznie. Jest tutaj wszystko co zapewnia wspaniały wypoczynek, a więc: przepiękne lasy, krystalicznie czysta woda, malownicze ostańce o fantastycznych kształtach, świeże, pachnące żywicą powietrze oraz niezapomniane krajobrazy jurajskie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Redakcja oraz właściciel serwisu PowiatCzestochowski.pl nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).