Piątek, 23 października 2020r. | Imieniny: Marleny, Seweryna, Igi
Pokaż menu

JUROMANIA 2020 W ZŁOTYM POTOKU

25 września, 2020
W dniach 19-20 września na terenie naszej Gminy odbywały się wydarzenia w ramach festiwalu Juromania 2020 – Święta Jury Krakowsko-Częstochowskiej.
Tematem przewodnim tegorocznej edycji były jurajskie kulinaria, które pobudziły wszystkie zmysły w złotopotockim Zespole Parkowo-Pałacowym.
W sobotnie przedpołudnie chętni uczestnicy zebrali się pod Pałacem Raczyńskich, żeby wspólnie z przewodnikiem złotopotockim panem Ireneuszem Bartkowiakiem wyruszyć trasą questu po terenie Parku Krajobrazowego Orlich Gniazd. „Spacer po dnie jurajskiego morza w Złotym Potoku” był niezapomnianą wyprawą wśród skał, jaskiń oraz źródeł krasowych – pozostałości po morzu, które było tu ponad 200 mln lat temu. Trasa questu rozciągała się na terenie rezerwatu przyrody „Parkowe”. Na naszym wydarzeniu gościliśmy całe rodziny, z których najmłodsza uczestniczka miała nieco ponad 3 miesiące.
Od godziny 13 aż do późnego wieczora mieszkańcy i turyści odwiedzali lokalną Winnicę na Jurze w Złotym Potoku. Podczas oprowadzania po winnicy właściciel opowiedział o historii miejsca i procesie przygotowania wina. Przez cały czas miejsce oprócz urokliwych widoków oferowało niezapomniane smaki lokalnego wina i prawdziwie włoskiej pizzy.
Niedzielna impreza plenerowa „Przyjęcie w ogrodach hrabiego Krasińskiego” przyciągnęła pod Pałac Raczyńskich wielu uczestników spragnionych XIX-wiecznego garden party. Tegoroczny program w konwencji karty dań zaserwował publiczności wykwintne doznania rozrywkowo – smakowe.
Na Przystawkę organizatorzy zaoferowali gry, zabawy i stoiska dla uczestników, w tym:
-grę w serso,
-stoisko z obrazami zorganizowane przez Częstochowskie Stowarzyszenie Plastyków im. Jerzego Dudy-Gracza,
-stoisko z pamiątkami z przyjęcia, monetą „1 złoty-potocki” oraz księgą gości rodziny Krasińskich, w której można było dokonać okolicznościowych wpisów,
-fotobudkę, która umożliwiała podczas trwania imprezy wykonanie pamiątkowego zdjęcia w stylu epoki.
Dodatkowo uczestnicy mogli skorzystać z oferty karykaturzystki Patrycji Nieszporskiej oraz odwiedzić namiot animacji dla dzieci, w którym najmłodsi bawili się pod opieką animatorki

TERAZ Animacja

. Uśmiechów, działań artystycznych i zabawy było co nie miara!

Podczas trwania całej imprezy

Muzeum Regionalne im. Zygmunta Krasińskiego w Złotym Potoku

oferowało możliwość zwiedzania wystaw stałych i czasowych.

Na przyjęcie zawitała także para mimów, którzy swoją obecnością uświetnili Przyjęcie.
Korowód gości i osób w strojach z epoki rozpoczął oficjalną część Przyjęcia. Uczestnicy prezentowali się wytworni, a wśród nich przechadzał się sam wieszcz Krasiński w towarzystwie dam ze Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej i Kostiumingu Krynolina, członkowie Chóru im. Z. Krasińskiego oraz przybyli goście. Występ złotopotockiego Chóru a także koncerty kwartetu smyczkowego „Altra Volta” i zespołu „Mikroklimat” wpisały się w program Dania Głównego.
Podczas Deseru zebrana publiczność mogła wziąć udział w Konkursie na najpiękniejszy strój z epoki oraz wysłuchać koncertu Trio operetkowego.
Uroczysta kolacja zakończyła Przyjęcie pokazem teatru tańca z ogniem w wykonaniu grupy fireshow

Ognista Improwizacja

oraz barwnym podświetleniem Pałacu.

Jurajskie pierogi z pstrągiem, bigos i ciasteczka w kształcie amonitów podane do degustacji wzbudziły zachwyt przybyłych. Daniem, które cieszyło się największym zainteresowaniem były Pieczonki Jurajskie, które podano na Uroczystą Kolację.
Samorządowy Ośrodek Kultury i Sportu w Janowie serdecznie dziękuje współorganizatorom oraz partnerom za współpracę oraz wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji wydarzenia:
Starostwo Powiatowe W Częstochowie,
Zarząd Powiatu Częstochowskiego,
pracownikom Urzędu Gminy Janów,
Dyrekcji oraz pracownikom Muzeum Regionalne im. Zygmunta Krasińskiego w Złotym Potoku,
pracownikomZakład Gospodarki Komunalnej Janów Sp z oo,
panu Ireneuszowi Bartkowiakowi,
właścicielom Winnica na Jurze,
panu Andrzejowi Gałązce,
panu Mieczysławowi Stefaniakowi,
pani Krystynie Kozioł,
panu Dariuszowi Gajdzie,
Częstochowskiemu Stowarzyszeniu Plastyków im. Jerzego Dudy-Gracza,
Złotopotockiemu Chórowi im. Zygmunta Krasińskiego,
strażakom OSP Żuraw,
Sołectwu Złoty Potok,
pani Patrycji Nieszporskiej,
Stowarzyszeniu Rekonstrukcji Historycznej i Kostiumingu

Krynolina, animatorce Magdalenie Kuczerze TERAZ Animacja,
fotografowi Robertowi Kosteckiemu BEAR.photo,
artystom i wykonawcom Mimello Artyści do Usług!, Kwartetu smyczkowego "Altra Volta", zespołu balladowego Mikroklimat, Trio operetkowemu, grupie

Ognista Improwizacja,
Spółdzielnia Socjalna Złota Jura,
firmie „JATEX”, „Makami”,
zabezpieczeniu medycznemu Centrum Transportu Medycznego E-MED.
Wszystkim uczestnikom bardzo dziękujemy za udział w tegorocznym wydarzeniu i już dziś zapraszamy za rok.
Do zobaczenia!

Źródło: Urząd Gminy JanówGmina Janów
Gmina Janów położona na Jurze Krakowsko - Częstochowskiej w odległości 20 km od Częstochowy i 90 km od Krakowa. Gmina jest niezwykle atrakcyjna turystycznie. Jest tutaj wszystko co zapewnia wspaniały wypoczynek, a więc: przepiękne lasy, krystalicznie czysta woda, malownicze ostańce o fantastycznych kształtach, świeże, pachnące żywicą powietrze oraz niezapomniane krajobrazy jurajskie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Redakcja oraz właściciel serwisu PowiatCzestochowski.pl nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).