Piątek, 23 sierpnia 2019r. | Imieniny: Apolinarego, Filipa
Pokaż menu

Pajęczą nicią utkane – VII Biennale Poezji

Październik 17, 2018

Tak jak ludzki los utkany jest ze wszystkich dni jego życia, tak poeci tkają swoje wiersze, wyrażając swoje emocje, przemyślenia. Biennale Poezji zapisało się w historii naszej Gminy Janów. To poeci z całej Polski, od morza aż do Tatr przyjęli zaproszenie po raz kolejny do Złotego Potoku aby spotkać się i podzielić poezją jak chlebem. To tutaj w Pałacu Raczyńskich rozbrzmiewały strofy wielobarwnych słów wierszy.
Samorządowy Ośrodek Kultury i Sportu w Janowie, jako organizator wydał na okoliczność tego spotkania publikację, w której znalazły się wiersze poetów uczestniczących w Biennale.
13 października 2018 roku, w jesiennym słońcu, którego promienie wpadały do sali pałacowej, rozpoczęły się prezentacje konkursowe poetów. Każdy z nich prezentował jeden wiersz. Jury w osobach: Pani Anny Baśnik, Pana Marcina Zegadło oraz Pana Dariusza Sasa, wyłoniła zwycięski wiersz Pana Jerzego Fryckowskiego, poety z Dębnicy Kaszubskiej, dla którego nagrodę pieniężną ufundowało Starostwo Powiatowe w Częstochowie. Gwiazdą wieczoru była Olga Bończyk. Na jej recital złożyły się znane i lubiane „Piosenki z klasą”, m.in. „ Kasztany”, „Remedium”. Artystka w swoim repertuarze ma również piosenki swojego autorstwa. Publiczność z przyjemnością włączyła się do wspólnego śpiewania tych niezwykłych, znanych przebojów z lat ich młodości. Niezwykły klimat piosenek i subtelność Pani Olgi wzruszały do łez. Sobotni wieczór zakończył się biesiadą słowa i muzyki w gościnnym Internacie Zespołu Szkół w Złotym Potoku.
W niedzielę 14 października 2018 roku, poeci zwiedzali prywatne Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II w Częstochowie, założone w sierpniu 2011 roku przez Pana Krzysztofa Witkowskiego.
Pan Krzysztof to wyjątkowy człowiek, za sprawą którego mogliśmy przeżyć piękną podróż życia Ojca Świętego, Jana Pawła II. Wyrażamy uznanie dla tego miejsca i samego właściciela, w osobie Pana Krzysztofa.
Drugi dzień Biennale zakończyliśmy wspólnym obiadem i spacerem przez Zespół Pałacowo – Parkowy, odwiedzając Muzeum im. Zygmunta Krasińskiego w Złotym Potoku. Najtrudniej było się rozstać. To kolejne spotkanie poetów jeszcze bardziej poszerzyło grono przyjaciół i zaowocowało poznaniem ich niezwykłej twórczości.

usz

Źródło: Urząd Gminy JanówGmina Janów
Gmina Janów położona na Jurze Krakowsko - Częstochowskiej w odległości 20 km od Częstochowy i 90 km od Krakowa. Gmina jest niezwykle atrakcyjna turystycznie. Jest tutaj wszystko co zapewnia wspaniały wypoczynek, a więc: przepiękne lasy, krystalicznie czysta woda, malownicze ostańce o fantastycznych kształtach, świeże, pachnące żywicą powietrze oraz niezapomniane krajobrazy jurajskie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Redakcja oraz właściciel serwisu PowiatCzestochowski.pl nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).