Środa, 24 kwietnia 2019r. | Imieniny: Horacego, Feliksa, Grzegorza
Pokaż menu

Prezentacja Stołów Wielkanocnych

Marzec 20, 2018

Barwnie przystrojone stoły, smakowite potrawy, panie z Kół Gospodyń Wiejskich swoja gotowość zgłosiły o 15, 17 marca. Prace przygotowawcze trwały już od kilku dni. Na przestrzeni ostatnich kilku lat, gmina Poczesna już po raz drugi miała zaszczyt organizować wydarzenie regionalne dla pięciu powiatów: częstochowskiego, kłobuckiego, lublinieckiego, myszkowskiego i pajęczańskiego. Można było podziwiać dzieła Pań z takich gmin, jak: Dąbrowa Zielona, Mstów, Olsztyn, Janów, Konopiska, Blachownia, Kochanowice, Koziegłowy, Przyrów, Wręczyca Wielka, Nowa Brzeźnica oraz Poczesna.

Gości powitali i uroczystość prowadzili: Bernadetta Niemczyk – Przewodnicząca Rady Krajowej KGW oraz gospodarz – Wójt gminy Poczesna Krzysztof Ujma. Odwiedzili nas, m.in.: ks. biskup – Antoni Długosz, europosłanka Jadwiga Wiśniewska, poseł Lidia Burzyńska i poseł Halina Rozpondek. Posła Szymona Giżyńskiego reprezentowała – Urszula Giżyńska, redaktor naczelna Gazety Częstochowskiej. Obecny był wicewojewoda śląski – Mariusz Trepka oraz przewodniczący Sejmiku Śląskiego – Stanisław Gmitruk. Była też delegacja radnych województwa śląskiego (obecni byli m.in. Krystyna Jasińska i Stanisław Dzwonnik). Uroczystości w Poczesnej zaszczycili: Starosta Powiatu Częstochowskiego – Krzysztof Smela, przewodniczący Rady Powiatu Częstochowskiego – Andrzej Kubat oraz radni powiatu częstochowskiego (m.in. Andrzej Cupiał, Adam Morzyk, Joanna Haładyn, Grażyna Knapik). Prowadzący powitali burmistrzów i wójtów (m.in. burmistrz: Sylwię Szymańską, jak i wójtów Tomasza Gęsiarza oraz Piotra Derejczyka).

Spokojnych Świąt Wielkiej Nocy, życzyli goście i gospodarze podczas prezentacji Stołów Wielkanocnych, która odbyła się w Poczesnej, 17 marca. Na uroczystości nie zabrakło dyrektora częstochowskiego oddziału KRUS – Piotra Dobosza oraz przedstawicieli Stowarzyszeń, m.in. „Dar Serca”, „LGD Bractwo Kuźnic” czy Stowarzyszenie „Amazonki”, Stowarzyszenie Przyjaciół "Gaude Mater". Obecny był również prezes Stowawarzyszenia "Kresy" - ks. Ryszard Umański. Przybyli też samorządowcy z gminy Poczesna z wiceprzewodniczącą Rady Gminy – Eulalią Błaszak, sołtysi, delegacje OSP i Kół Gospodyń Wiejskich. Pojawił się także zaprzyjaźniony z gminą Poczesna światowej sławy artysta – Mariusz Chrząstek oraz mieszkańcy i przyjaciele gminy Poczesna. O część ekumeniczną, w wyjątkowy jak zwykle sposób, zadbali: biskup Antoni Długosz w asyście ks. proboszcza Wiesława Sochańskiego i wikariusza z Parafii w Poczesnej. Biskup Antoni Długosz uświadomił nam rolę człowieka w życiu, w pracy, a także w wymiarze duchowym. Z szacunkiem i pokorą odniósł się do wszystkich Pań, które w tym dniu były bohaterami prezentacji stołów. Stół zawsze łączy. Symbole, które mogliśmy spotkać na stołach nie są nam obce i nie możemy obojętnie obok nich przechodzić. Myślimy o pokarmach wielkanocnych, koszyczkach z jajami, palmie, zieleninie, barankach i nieustającym Alleluja. Symbolikę Świąt Wielkanocnych i zbliżającej się wiosny, nadziei mogliśmy zaobserwować także, w strojach Zespołu Folklorystycznego „Wrzosowianie”. W barwach m.in. krakowiaka, łowicza i rytmach polskości mówiliśmy o Świętach Wielkiej Nocy.

Każdy powiat, każda gmina, Koło Gospodyń Wiejskich, każde Stowarzyszenie, które zdecydowało się być 17 marca w Poczesnej zasługuje na szacunek, uznanie i słowo dziękuję. Bez tych osób nie byłoby Regionalnej Prezentacji Stołów Wielkanocnych . Myśląc o regionie, myślimy o Polsce i o niej mówimy teraz z myślą o przyszłości. Na terenie gminy Poczesna działają Koła: w Bargłach, Brzezinach Nowych, Hucie Starej A, Hucie Starej B, Wrzosowej, Nieradzie, Zawodziu oraz Stowarzyszenie Kobiet Aktywnych „Feniks”.Wszystkie włączyły się z wielka pasją i kreatywnością do współorganizacji tego dnia. Szczególnie dziękujemy za stół poświęcony gminie Poczesna – pod nadzorem Koła z Huty Starej A i również szczególne podziękowania dla Koła Gospodyń w Bargłach. Panie zadbały, aby tego dnia było ciepło i przyjemnie.

Podczas wystąpień gości m.in.: biskupa Antoni Długosza, europoseł Jadwigi Wiśniewskiej, posłów, przewodniczącej Rady Krajowej KGW – Bernadetty Niemczyk, wicewojewody, starosty powiatu częstochowskiego myślą przewodnią był człowiek, jego praca i ogromna odpowiedzialność za drugiego człowieka. Podziękowania indywidualne od „Daru Serca” oraz od przewodniczącej Bernadetty Niemczyk otrzymali m.in.: starosta Krzysztof Smela, Wójt Gminy Poczesna – Krzysztof Ujma, dyrektor pocześniańskiego Centrum Kultury – Iwona Skorupa.

Wszystkie reprezentacje Kół Gospodyń Wiejskich także, zostały wyróżnione i nagrodzone podziękowaniami. Dziękujemy biskupowi Antoniemu Długoszowi, europoseł Jadwidze Wiśniewskiej, posłom, wojewodzie, radnym, wicemarszałkowi, starostom, burmistrzom, wójtom sołtysom, mieszkańcom i wszystkim gościom – tym z daleka i tym z bliska – za obecność.

 

Rena Smędzik, an
Źródło: http://www.poczesna.pl/prezentacja-stolow-wielkanocnych,news-2611
Foto: A.Pustelnik

Źródło: Urząd Gminy JanówGmina Janów
Gmina Janów położona na Jurze Krakowsko - Częstochowskiej w odległości 20 km od Częstochowy i 90 km od Krakowa. Gmina jest niezwykle atrakcyjna turystycznie. Jest tutaj wszystko co zapewnia wspaniały wypoczynek, a więc: przepiękne lasy, krystalicznie czysta woda, malownicze ostańce o fantastycznych kształtach, świeże, pachnące żywicą powietrze oraz niezapomniane krajobrazy jurajskie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Redakcja oraz właściciel serwisu PowiatCzestochowski.pl nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).