Środa, 19 stycznia 2022r. | Imieniny: Henryka, Mariusza, Marty
Pokaż menu

Usuwanie i unieszkodliwianie azbestu w 2021 r. – podsumowanie

02 grudnia, 2021

Na terenie naszej gminy zostało zakończone kolejne zadanie pn. „Usuwanie i unieszkodliwianie wyrobów zawierających azbest z terenu gminy Janów”.

Gmina w ramach w/w zadania pozyskała dofinansowanie ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, w wysokości 23.828,92 zł oraz ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie w wysokości 23.085,71 zł. Całkowita wartość otrzymanej dotacji wyniosła 46.914,63 zł.

Zadanie obejmowało wykonanie prac związanych z demontażem, transportem oraz unieszkodliwianiem wyrobów zawierających azbest, z budynków mieszkalnych i gospodarczych oraz odbiór wcześniej zdemontowanych wyrobów z terenu nieruchomości.

Dofinasowaniem objęte zostały nieruchomości z terenu Gminy Janów, w tym:
- demontaż, transport i utylizacja z 1 budynku mieszkalnego,
- demontaż, transport i utylizacja z 7 budynków gospodarczych,
- odbiór, transport i utylizacja z 33 nieruchomości.

Wykonawcą zadania była firma P.H.U.P. EURO-GAZ Sp.j. z siedzibą w Zgórsku, która zakończyła prace w dniu 24 września bieżącego roku.

W ramach prowadzonego programu w 2021 roku, udało się unieszkodliwić 78,17 Mg (t) wyrobów azbestowych.

Gmina Janów począwszy od 2017 roku, bierze udział w konkursie ogłaszanym przez Wojewódzki Funduszu Ochrony Środowiska  i Gospodarki Wodnej w Katowicach na dofinansowanie przedsięwzięć zgodnych z gminnymi programami usuwania azbestu i wyrobów zawierających azbest na terenie województwa śląskiego.

W ramach czynnego udziału Gminy Janów w w/w zadaniu, każdego roku udaje się unieszkodliwić ogromne ilości wyrobów azbestowych, szkodzących zdrowiu i życiu ludzi.  

W 2017 r. usunięto 86,16 Mg (t) wyrobów azbestowych za kwotę 35.293,71 zł, w 2018 r. 65,15 Mg (t) za kwotę 23.824,95 zł, w 2019 r. 60,19 Mg (t) za kwotę 28.132,49 zł, w 2020 r. 46,78 Mg (t) za kwotę 25.965,91 zł.

Źródło: Urząd Gminy JanówGmina Janów
Gmina Janów położona na Jurze Krakowsko - Częstochowskiej w odległości 20 km od Częstochowy i 90 km od Krakowa. Gmina jest niezwykle atrakcyjna turystycznie. Jest tutaj wszystko co zapewnia wspaniały wypoczynek, a więc: przepiękne lasy, krystalicznie czysta woda, malownicze ostańce o fantastycznych kształtach, świeże, pachnące żywicą powietrze oraz niezapomniane krajobrazy jurajskie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Redakcja oraz właściciel serwisu PowiatCzestochowski.pl nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).