Sobota, 16 lutego 2019r. | Imieniny: Danuty, Julianny, Daniela
Pokaż menu

W 155. rocznicę bitwy janowskiej

Lipiec 09, 2018

Jak co roku 6 lipca na janowskim rynku odbyła się uroczystość upamiętniająca bitwę stoczoną przez ugrupowanie pułkownika Zygmunta Chmieleńskiego z wojskiem rosyjskim w 1863 r.

Przy pomniku w parku janowskim spotkali się harcerze Chorągwii Łódzkiej Inowłódź - stacjonujacy w gminie Janów w ramach obozu "Poszlaki na szlaku", 84 Środowiskowa Drużyna Harcerska Parasol – zastęp Cichy z Janowa, przedstawicie: Rady Gminy Janów, Urzędu Gminy Janów, instytucji kultury z tereny gminy, Zespołu Folklorystycznego "Janowianie" oraz lokalni patrioci.

Rano 6 lipca oddział sformowarny przez płk. Z. Chmieleńskiego zaatakował stacjonujący w Janowie białozerski pułk. Do bitwy doszło w osadzie Ponik przylegającej do Janowa. Bitwa zakończyła się rozbiciem pułku rosyjskiego; po stronie rosyjskiej odnotowano 100 zabitych i rannych. Kiedy wydawało się, że Chmieleński całkowicie rozbije rosyjską formację od strony Lelowa zaczął zbliżać się witebski pułk piechoty wzmocniony formacją kozaków. Skutkiem tego Z. Chmieleński zadecydował odwrót w lasy złotopotockie. Z zemsty za poniesioną porażkę rosyjskie oddziały dokonały pacyfikacji osady Ponik i miasteczka Janów. Oprócz podpalenia osady Ponik i miasta Janów formacje rosyjskie dokonały rzezi na miejscowej ludności. Do ponownej konfrontacji między Chmieleńskim a oddziałami rosyjskimi doszło 9 lipca 1963 roku pod Julianką, po której Chmieleński musiał przegrupować swoje oddziały unikając dalszych strat.

Bitwa janowska 6 lipca 1863 r. była początkiem samodzielnej kampanii pułkownika Zygmunta Chmieleńskiego, po której to nazwisko bohatera nabrało olbrzymiego znaczenia dla przebiegu powstania styczniowego, zaś sama postać pułkownika zaczęła cieszyć się uznaniem nie tylko wśród powstańców ale także najzacieklejszego wroga – Rosjan.

16 grudnia 1863r. w starciu z pułkiem smoleńskim pod Bodzechowem Z. Chmieleński został ciężko ranny i wzięty do niewoli. Kilka dni później, na mocy wyroku sądu wojskowego, został rozstrzelany w Radomiu (23 grudnia).

Kultywowane uroczystości związane z przebiegiem powstania styczniowego w naszym regionie są kontynuacją mszy triumfalnej Te Deum, która miała miejsce bezpośrednio po bitwie Janowskiej w złotopotockim kościele.

Źródło: Urząd Gminy JanówGmina Janów
Gmina Janów położona na Jurze Krakowsko - Częstochowskiej w odległości 20 km od Częstochowy i 90 km od Krakowa. Gmina jest niezwykle atrakcyjna turystycznie. Jest tutaj wszystko co zapewnia wspaniały wypoczynek, a więc: przepiękne lasy, krystalicznie czysta woda, malownicze ostańce o fantastycznych kształtach, świeże, pachnące żywicą powietrze oraz niezapomniane krajobrazy jurajskie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Redakcja oraz właściciel serwisu PowiatCzestochowski.pl nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).