Niedziela, 16 czerwca 2019r. | Imieniny: Aliny, Benona, Anety
Pokaż menu

Wielka Niepodległa 1918-2018 w sztuce – wspomnienie…

Sierpień 13, 2018

12 sierpnia 2018 r. w Złotopotockim Muzeum miało miejsce spotkanie dedykowane Artystom, dla których walki narodowowyzwoleńcze były inspiracją i nadzieją na szybkie odzyskanie niepodległości.

Spotkanie w całości zostało poświęcone sztukom plastycznym, a w szczególności: malarstwu, medalierstwu i rzeźbie.

Stanisław Janowski, Jan Gumowski, Karol Maszkowski, Leopold Gottlieb, Zygmunt Rozwadowski, Edward Śmigły Rydz – to nieliczni reprezentanci z około 200 legionistów, którzy tworzyli swoje dzieła na polu walki, a ich spuścizna to zbiór kilku tysięcy obiektów. W naprędce organizowanych atelier na tyłach walk pozycyjnych malowali swoich przyjaciół – żołnierzy walczących o wolną Polskę. Malarstwo portretowe malarzy – żołnierzy jest doskonałym dokumentem ikonograficznym odzwierciedlającym  cechy charakteru i osobowości portretowanych.  

Julian Fałat, Jacek Malczewski, Wojciech Kossak, Teodor Axentowicz - to polscy mistrzowie – oddający hołd rodzącej się Niepodległej. Dzieła polskich mistrzów do dziś rozpalają naszą wyobraźnię,  przemawiają do nas poprzez artystyczną wizję twórcy.

„Naszym zamysłem było zasygnalizowanie niektórych zjawisk w sztukach plastycznych, zwrócenie uwagi na wybranych żołnierzy – artystów oraz przywołanie wielkich mistrzów malarstwa polskiego. Pragniemy, by po spotkaniu uczestnicy w domowym zaciszu rozpoczęli własne poszukiwania i odkrywali na nowo polskie drogi prowadzące do niepodległości." (A. Kuźma)

Złotopotockie Muzeum i Janowska Biblioteka gorąco dziękują wszystkim Uczestnikom za udział w czwartym wydarzeniu organizowanym w cyklu Wielka Niepodległa 1918-2018.

Źródło: Urząd Gminy JanówGmina Janów
Gmina Janów położona na Jurze Krakowsko - Częstochowskiej w odległości 20 km od Częstochowy i 90 km od Krakowa. Gmina jest niezwykle atrakcyjna turystycznie. Jest tutaj wszystko co zapewnia wspaniały wypoczynek, a więc: przepiękne lasy, krystalicznie czysta woda, malownicze ostańce o fantastycznych kształtach, świeże, pachnące żywicą powietrze oraz niezapomniane krajobrazy jurajskie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Redakcja oraz właściciel serwisu PowiatCzestochowski.pl nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).