Piątek, 29 maja 2020r. | Imieniny: Magdaleny, Bogumily, Urszuli
Pokaż menu

Wielki sukces Gminy Janów

07 października, 2019

Miło nam poinformować, że wieś Złoty Potok uzyskała certyfikat „Najciekawszej Wsi w Polsce” – to wielkie wyróżnienie i prestiż w skali ogólnopolskiej, tylko dwie wsie z województwa Śląskiego otrzymały takie wyróżnienie.

W dniach od 30 września do 2 października 2019 r. w Istebnej odbywała się Ogólnopolska Konferencja Polskiej Sieci Odnowy i Rozwoju Wsi, podczas której uroczyście inaugurowano powstanie Sieci Najciekawszych Wsi w Polsce. W konferencji uczestniczyli Wójt Gminy Janów Edward Moskalik, zastępca Wójta Lidia Piestrzyńska, Radni Gminy Janów Henryk Srokosz i Paweł Stefaniak oraz koordynator projektu Ireneusz Bartkowiak. Podczas inauguracji wręczono pierwszych 10 certyfikatów dla Wsi, które przeszły cały skomplikowany proces oceny i uzyskały wymaganą liczbę punktów w poszczególnych dziedzinach ocenianych przez ogólnopolski zespół ekspertów.

Przygotowania do tego wydarzenia trwały wiele lat i wiązały się ze spełnieniem przez wytypowane wsie bardzo wysokich standardów dotyczących różnych dziedzin życia społecznego w sferze kultury i turystyki. Zespół ekspercki wytypował 200 wsi w Polsce, które podlegały wstępnej ocenie i selekcji. Po tych działaniach do następnego etapu przeszło 50 wsi, wśród których znalazł się także Złoty Potok. Przez pięcioletni okres szkoleń i warsztatów, a także wizyt studyjnych pozostały do walki o certyfikaty 23 wsie, z których tylko 10 sprostało wysokim standardom postawionym przez ekspertów. Złoty Potok wyróżniał się na każdym etapie oceny i stawiany był pozostałym ocenianym wioskom jako wzór, do którego należy dążyć. Nie obyło się również bez kłopotów, utrzymanie wysokich standardów i proces dochodzenia do uzyskania certyfikatu nie był łatwy. To, że wszystko się udało zawdzięczamy wielu osobom, które starały się, by sprawę pomyślnie sfinalizować. Do tego sukcesu przyczynili się wójtowie, pracownicy urzędu gminy, radni, sołtysi, a także sami mieszkańcy Złotego Potoku. Nad całością przedsięwzięcia czuwał koordynator projektu Ireneusz Bartkowiak. Szczególne podziękowania dla Pana Posła Ryszarda Wilczyńskiego oraz Pani Profesor UAM dr hab. inż. Sylwii Staszewskiej za cierpliwość i wyrozumiałość.

Informację sporządziła: Agnieszka Kuta-Janikowska

Źródło: Urząd Gminy JanówGmina Janów
Gmina Janów położona na Jurze Krakowsko - Częstochowskiej w odległości 20 km od Częstochowy i 90 km od Krakowa. Gmina jest niezwykle atrakcyjna turystycznie. Jest tutaj wszystko co zapewnia wspaniały wypoczynek, a więc: przepiękne lasy, krystalicznie czysta woda, malownicze ostańce o fantastycznych kształtach, świeże, pachnące żywicą powietrze oraz niezapomniane krajobrazy jurajskie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Redakcja oraz właściciel serwisu PowiatCzestochowski.pl nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).