Poniedziałek, 26 lutego 2018r. | Imieniny: Miroslawa, Aleksandra
Pokaż menu

Zakończenie I etapu modernizacji ulic na osiedlu Zaborce

Październik 05, 2017

2 października zakończyła się budowa ulicy Liliowej oraz ulicy Fiołkowej w Janowie. Inwestycja ta stanowi I etap przebudowy ulic na osiedlu Zaborce i jest współfinansowana w ramach PROW na lata 2014 – 2020.

Wykonawcą inwestycji była firma OLS z Lublińca. W ramach przebudowy wykonanano jezdnie o nawierzchni asfaltobetonowej składający się z warstwy odcinającej (piasek) o grubości 15 cm, podbudowy z kruszywa łamanego o grubości 25 cm, warstwy wiążącej o grubości 5 cm oraz warstwy ścieralnej o grubości 4 cm. Jezdnia ograniczona została obustronnie krawężnikami betonowymi. Wykonano odwodnienie poprzez wykonanie wpustów ulicznych podłączonych przykanalikami do studni chłonnych, które będą zlokalizowane w zielonym pasie drogowym. Z uwagi na wąski początek ulicy Liliowej oraz dużą ilość mediów biegnących w ziemi, a są nimi miedzy innymi siec energetyczna niskiego i średniego napięcia, siec telefoniczna, sieć wodociągowa oraz siec kanalizacyjna - zastosowano na odcinku około 90 metrów kostkę brukową o grubości 8 cm. Rozwiązanie to w przyszłości zapewnia niższe koszty odtworzenia nawierzchni drogowej w przypadku wystąpienia awarii technicznych, które niestety przy takiej ilość mediów umieszczonym pasie drogowym jest duże. Zaletą kostki brukowej jest łatwość jej rozebrania i ponownego ułożenia, przy nakładce asfaltowej niestety koszty odtworzenia są bardzo duże i wymagają zaangażowania sprzętu do budowy dróg. A obecnie firmy zajmujące się budową dróg przeważnie nie są zainteresowane wykonywaniem tego rodzaju drobnych zleceń.

Modernizacja tych ulic będzie oznaczał wprowadzenie nowej organizacji ruchu, która przewiduje ruch jednokierunkowy. Ulicą Fiołkową będzie można wyjechać na drogę krajowa, natomiast ulicą Liliową wjechać na osiedle Zaborce. Obecnie nieniejsza organizacja ruchu jeszcze nieobowiązuje.

Koszt przebudowy ulicy Liliowej oraz Fiołkowej wyniósł 615 307,53 zł, z czego 63,63 % stanowić będzie dofinansowanie w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 – 2020 w ramach operacji Budowa lub modernizacja dróg lokalnych".

W pierwszej połowie 2018 r. Gmina Janów zleci przebudowę dwóch pozostałych ulic: Różanej oraz Tulipanowej. W okresie zimowym zostanie ogłoszony przetarg a planowane zakończenie robót budowlanych koniec czerwca 2018 r. Przebudowa tych ulic również jest dofinansowana ze środków PROW na lata 2014 – 2020."

Źródło: Urząd Gminy JanówGmina Janów
Gmina Janów położona na Jurze Krakowsko - Częstochowskiej w odległości 20 km od Częstochowy i 90 km od Krakowa. Gmina jest niezwykle atrakcyjna turystycznie. Jest tutaj wszystko co zapewnia wspaniały wypoczynek, a więc: przepiękne lasy, krystalicznie czysta woda, malownicze ostańce o fantastycznych kształtach, świeże, pachnące żywicą powietrze oraz niezapomniane krajobrazy jurajskie.

Dodaj komentarz

Redakcja oraz właściciel serwisu PowiatCzestochowski.pl nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).