Piątek, 18 stycznia 2019r. | Imieniny: Piotra, Małgorzaty
Pokaż menu

Złotopotockie przedszkole jak z bajki

Luty 12, 2018

Od dzisiaj (12 lutego 2018 r.), wychowankowie Przedszkola w Złotym Potoku korzystają z nowoczesnej, funkcjonalnej i kolorowej placówki, która powstała w centrum miejscowości.

Czterdzieścioro pięcioro przedszkolaków wraz z kadrą pedagogiczno-administracyjną przeniosło się do nowej placówki z ciasnego i nadszarpniętego zębem czasu budynku z 1922r. Nowe przedszkole mieści się przy ulicy Kościuszki 21B, tuż obok remizy złotopotockiej jednostki OSP, kilkaset metrów od poprzedniej siedziby.

Jest to parterowy budynek o powierzchni 467,40m², składający się z dwóch oddziałów przedszkolnych, sali wielofunkcyjnej, zaplecza szatniowo-sanitarnego w strefie wejściowej, kuchni, części biurowej i socjalnej oraz pomieszczeń technicznych. Jest również plac zabaw i estetycznie urządzona przestrzeń wokół budynku.

W pierwszym dniu zajęć ze słodkim poczęstunkiem najmłodszych mieszkańców odwiedziła Joanna Ścigaj - wójt Gminy Janów. Na pytanie co dzieciom w przedszkolu najbardziej się podoba, odpowiadały chórem, że: „wszystko, ale szczególnie nowe zabawki i to , że jest ciepło”.

Rozpoczęta 22 listopada 2016 r. budowa przedszkola wraz z wykończeniem wnętrz i kompleksowym wyposażeniem trwała zaledwie czternaście miesięcy. Całość kosztowała 2 887 141,43zł. Z budżetu Gminy Janów przeznaczono na ten cel 722 372,34zł. Janowski samorząd pozyskał dofinansowanie z środków unijnych w kwocie 2 164 769,09zł. Wykonawcą inwestycji była firma Bauterm z Kamienicy Polskiej.

Projekt pn.  „Utworzenie nowej grupy przedszkolnej dla dzieci 3 i 4 letnich dzięki budowie przedszkola w Złotym Potoku” współfinansowany jest przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020. Oś priorytetowa: 12. Infrastruktura edukacyjna, Działanie 1. Infrastruktura wychowania przedszkolnego, Poddziałanie 2. Infrastruktura wychowania przedszkolnego – RIT SUBREGION PÓŁNOCNY.

Projekt edukacyjny przedszkola

Przedszkole dodatkowo realizuje projekt pn. „Nowa jakość wychowania przedszkolnego w gminie Janów - utworzenie 25 nowych miejsc w Złotym Potoku.” Dzięki realizacji projektu przedszkole zyskało: bieżącą opiekę nad dziećmi oraz niezbędne wyposażenie i wysokiej jakości pomoce dydaktyczne: różnorodne zabawki, zestawy do zajęć gimnastycznych, rytmicznych i edukacyjnych, laptop z tablicą multimedialną, pralkę, szafki, regały, dywan oraz tablice korkowe i tablice do malowania.

Projekt pozwolił również na podniesienie kwalifikacji nauczycieli oraz organizację zajęć dodatkowych, wspomagających edukację dzieci, są to m.in.: zajęcia arteterapeutyczne, gimnastyka korekcyjna, rytmika, dogoterapia, zajęcia z języka angielskiego, itp. W ramach zadania finansowane są również: obiady, materiały plastyczne i środki czystości.

Zadanie z udziałem dwudziestu pięciu dzieci w wieku 3-4 lata oraz z jednym nauczycielem wychowania przedszkolnego zakończy się w lutym 2019r.

Całkowita wartość projektu to 197 120 zł. Z gminnego budżetu zadanie dofinansowano kwotą 29 568 zł. Staraniem Gminy pozostałe środki tj. 167 552 będą współfinansowane przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020. Oś priorytetowa: 11. Wzmocnienie potencjału edukacyjnego, Działanie 1. Ograniczenie przedwczesnego kończenia nauki szkolnej oraz zapewnienie równego dostępu do dobrej jakości edukacji elementarnej, kształcenia podstawowego i średniego, Poddziałanie 2. Wzrost upowszechnienia wysokiej jakości edukacji przedszkolnej – RIT SUBREGION PÓŁNOCNY.

Źródło: Urząd Gminy JanówGmina Janów
Gmina Janów położona na Jurze Krakowsko - Częstochowskiej w odległości 20 km od Częstochowy i 90 km od Krakowa. Gmina jest niezwykle atrakcyjna turystycznie. Jest tutaj wszystko co zapewnia wspaniały wypoczynek, a więc: przepiękne lasy, krystalicznie czysta woda, malownicze ostańce o fantastycznych kształtach, świeże, pachnące żywicą powietrze oraz niezapomniane krajobrazy jurajskie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Redakcja oraz właściciel serwisu PowiatCzestochowski.pl nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).