Sobota, 18 stycznia 2020r. | Imieniny: Piotra, Małgorzaty
Pokaż menu

Seniorze – Bądź czujny!

Październik 25, 2019

Osoby starsze bardzo często są narażone na działania ze strony przestępców i oszustów.

Dlatego Komenda Miejska Policji w Częstochowie w ramach programu „BEZPIECZNY SENIOR” podjęła intensywne działania o charakterze profilaktyczno - informacyjnym skierowanym do osób starszych.

Seniorzy stanowią coraz liczniejszą grupę naszego społeczeństwa. Niestety, są oni w dużym stopniu narażeni na różnorodne niebezpieczeństwa wynikające z wieku, stanu zdrowia, jak również braku czujności i dbałości o bezpieczeństwo osobiste. Łatwowierność osób starszych, często nieporadnych ze względu na swój wiek powoduje, że to właśnie oni stają się łatwym celem dla sprawców przestępstw, w tym kradzieży i oszustw.

Przestępcy działający metodą "na wnuczka” czy „na policjanta" wciąż oszukują, głównie starsze osoby. Wyłudzają pieniądze, które często stanowią oszczędności ich życia. Nie bądźmy obojętni i ostrzeżmy naszych krewnych, że mogą do nich telefonować osoby podszywające się pod członków rodziny lub policjantów.

Oszuści wymyślają różne metody aby wejść do domów starszych osób. Często wykorzystują dobre serce i zaufanie seniorów.

 

Policjanci apelują do osób starszych o rozwagę i czujność. Radzą, aby zawsze kierować się zasadą ograniczonego zachowania i:

  • nie wpuszczać nieznajomych nam osób do mieszkania lub zapewnić sobie podczas ich wizyty obecność innej zaufanej osoby,

  • nie podawać przez telefon żadnych istotnych informacji, w tym wszelkich danych osobowych,

  • nie przekazywać gotówki i żadnych innych rzeczy osobom nieznanym,

  • weryfikować informacje przekazane przez nieznajomych, czytać też dokładnie dokumenty, który zamierzamy podpisać,

  • zawsze żądać okazania identyfikatora lub legitymacji, a w razie wątpliwości potwierdzić telefonicznie dane osoby w miejscu pracy, które reprezentuje,

  • w razie zagrożenia lub ujawnienia przestępstwa jak najszybciej zawiadomić Policję.

 

 
Gmina Kamienica Polska
Gmina Kamienica Polska położona jest w dorzeczu Warty, 18 kilometrów od Częstochowy. Kamienica Polska jest gminą wiejską obejmującą obszar sześciu sołectw: Osiny, Wanaty, Rudnik Wielki, Zawisna, Zawada i Kamienica Polska, która stanowi siedzibę władz administracyjnych gminy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Redakcja oraz właściciel serwisu PowiatCzestochowski.pl nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).