Niedziela, 16 czerwca 2019r. | Imieniny: Aliny, Benona, Anety
Pokaż menu

Kuźnica Grodziska z wyróżnieniem w konkursie „Piękna wieś województwa śląskiego”

Październik 11, 2018

Kuźnica Grodziska z wyróżnieniem w konkursie „Piękna wieś województwa śląskiego”

W dniu dzisiejszym Stowarzyszenie KGW Kuźnica Grodziska, sołtys i radny Andrzej Kozak oraz burmistrz Ryszard Suliga odebrali w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Śląskiego wyróżnienie w konkursie „Piękna wieś województwa śląskiego”, w kategorii „Najpiękniejsza wieś". Uroczystość odbyła się na Sali Sejmu Śląskiego z udziałem władz Samorządu Województwa, dyrektora Wydziału Terenów Wiejskich Jerzego Motłocha i gmin z województwa śląskiego, które brały udział w konkursie.

Celem konkursu "Piękna wieś województwa śląskiego" jest kształtowanie świadomości obywatelskiej i kulturowej mieszkańców, pielęgnowanie i rozwijanie tożsamości lokalnej, pobudzanie aktywności gospodarczej, popularyzacja obrzędów i zwyczajów ludowych, zachowanie wartości środowiska kulturowego i przyrodniczego przy uwzględnieniu potrzeb przyszłych pokoleń, a także kształtowanie i utrzymanie ładu przestrzennego.

Gmina Koniecpol złożyła po raz pierwszy wniosek, bo przyszedł już czas na prezentację osiągnięć z ostatnich lat.

Kuźnica Grodziska, reprezentowana przez Koło Gospodyń Wiejskich Kuźnica Grodziska, OSP w Kuźnicy Grodziskiej, sołectwa: Kuźnica Grodziska i Wólka, została, po złożeniu wniosku, nominowana do dalszego etapu, który polegał na prezentacji dorobku podczas wizytacji komisji oceniającej. 

Kapituła ocenia:

 • estetykę i dbałość o zachowanie krajobrazu kulturowego i przyrodniczego,
 • zorganizowanie i zaangażowanie społeczności lokalnej w działania na rzecz wsi,
 • zachowanie i rozwój tożsamości wsi (historia, kultura, kształtowanie indywidualnego wizerunku wsi, tradycja i zwyczaje – sprawdzane na podstawie dokumentacji i opisów imprez).

Dzisiejsza uroczystość to duże wyróżnienie dla Kuźnicy Grodziskiej i promocja całej gminy - mówi burmistrz Ryszard Suliga. W trakcie wizyty Urzędu Marszałkowskiego prezentowaliśmy potencjał gminy, zrealizowane przedsięwzięcia z ostatnich lat, tradycyjne dania, występy artystyczne, stroje i nalewkę o nazwie „Kuźniczanka”, która produkowana jest prawdopodobnie z malin. KGW Kuźnica Grodziska i OSP w Kuźnicy Grodziskiej działają bardzo aktywnie od 3 lat, wnosząc bardzo duży wkład w rozwój lokalnej kultury i społeczności, za co ich podziwiamy i dziękujemy.

Dbamy o zrównoważony rozwój wszystkich terenów ze szczególnym uwzględnieniem terenów wiejskich. Ten konkurs to jeden z wielu, w których wzięliśmy udział. Pozyskaliśmy też środki na małe projekty, realizowane na terenach wiejskich – dodał.  

W ramach „Konkursu Przedsięwzięć Inicjatyw Lokalnych na realizację przez gminy zadań istotnych dla sołectw województwa śląskiego w roku 2018” Gmina pozyskała środki zewnętrzne na projekty związane z infrastrukturą rekreacyjną i kultywowaniem tradycji na terenach wiejskich, do których należy :

 • „Wyposażenie świetlicy wiejskiej w miejscowości Stary Koniecpol",
 • "Budowę placu zabaw dla dzieci w miejscowości Kuźnica Grodziska",
 • "Budowę placu zabaw dla dzieci w miejscowości Okołowice",
 • "Budowę placu zabaw dla dzieci w miejscowości Radoszewnica",
 • "Kultywowanie tradycji poprzez zakup strojów ludowych dla zespołu KGW Rudniczanki".

(lbk)

 

Galeria

 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcieGmina Koniecpol
Zgodnie z podziałem geobotanicznym tereny Koniecpola leżą w dwóch krainach: Wyżynie Krakowsko - Częstochowskiej i Świętokrzyskiej. Wiele tu malowniczych zakątków, pięknych krajobrazów, ale też interesujących zabytków i miejsc związanych z ważnymi wydarzeniami w historii Polski. Dumą gospodarzy Ziemi Koniecpolskiej są tutejsze lasy. Duże kompleksy leśne o zróżnicowanym drzewostanie doskonale nadają się do obserwacji przyrody.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Redakcja oraz właściciel serwisu PowiatCzestochowski.pl nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).