Poniedziałek, 18 lutego 2019r. | Imieniny: Szymona, Konstancji, Flawiana
Pokaż menu

Parafia św. Michała Archanioła z sukcesem zakończyła realizację projektu związanego z pomocą żywnościową

Sierpień 03, 2018

Parafia św. Michała Archanioła z sukcesem zakończyła realizację projektu związanego z pomocą żywnościową

Właśnie zakończyła się realizacja tzw. Podprogramu 2017 w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa 2014-2020, który  jest współfinansowany z Europejskiego Funduszu Pomocy Najbardziej Potrzebującym. Parafia św. Michała Archanioła realizowała na terenie gminy Koniecpol w tym zakresie projekt, będąc tzw. Lokalną Organizacją Partnerską.

Ksiądz Proboszcz Kazimierz Bogdał wraz z Parafialnym Zespołem Caritas podjął współpracę z Bankiem Żywności w Częstochowie, który od lat realizuje wspomniany Program Pomocy Żywnościowej.

Pomoc odbywała się kilka razy w roku, na zasadzie wydawania produktów żywnościowych, do których należały: makaron zwykły i bezglutenowy, ryż, kasza gryczana, mleko, sery dojrzewające, herbatniki, groszek z marchewką, fasola, koncentrat pomidorowy, buraczki ćwikłowe, powidła, pasztet wieprzowy, szynka wieprzowa i drobiowa, gulasz, ryby w puszce, cukier, olej, kabanosy, miód. Przy wydawaniu darów pomagały Panie z grupy Parafialnego Zespołu Caritas, Młodzież, a całość działań koordynował Ksiądz Proboszcz osobiście. Z tej pomocy skorzystało ponad  1100 osób, a na każdą z nich przypadło około 50 kg wskazanych produktów, które były odpowiednio rozdzielane.

Partnerem w projekcie był również Urząd Miasta i Gminy Koniecpol, który pokrywał koszty transportu artykułów spożywczych do parafialnego magazynu Caritas. Transporty wcale nie były małe, bo w skali roku to ponad 55 ton.

W tym roku rozpoczyna się nowa edycja Programu. Mamy nadzieję, iż Parafia św. Michała Archanioła podejmie się znowu trudu realizacji kolejnej edycji podprogramu 2018 i będzie kontynuowała realizację działań w ramach pomocy żywnościowej.

Ksiądz Prałat jest osobą bardzo skromną i stwierdził, iż nie ma o czym mówić i pisać na łamach portalu, bo pomoc to rzecz oczywista. Jednak sami wiemy, ile czasu należy poświęcić na realizację każdego projektu, tym bardziej społecznego, pracę z ludźmi, tak aby każdy był zadowolony, koordynowanie, monitorowanie efektów projektu, a na koniec, na rozliczenie końcowe, sprawozdanie i przedstawienie osiągniętych celów projektu i wskaźników. W końcu są to środki publiczne z Europejskiego Funduszu Pomocy Najbardziej Potrzebującym i każda złotówka musi być udokumentowana.

Należy też podkreślić, iż Ksiądz Prałat za działalność społeczną i pomoc potrzebującym otrzymał  „Złotą Honorową Odznakę – Zasłużony dla Województwa Śląskiego” od władz województwa śląskiego.

(mm i lbk)

   

 

Galeria

  • Powiększ zdjęcieGmina Koniecpol
Zgodnie z podziałem geobotanicznym tereny Koniecpola leżą w dwóch krainach: Wyżynie Krakowsko - Częstochowskiej i Świętokrzyskiej. Wiele tu malowniczych zakątków, pięknych krajobrazów, ale też interesujących zabytków i miejsc związanych z ważnymi wydarzeniami w historii Polski. Dumą gospodarzy Ziemi Koniecpolskiej są tutejsze lasy. Duże kompleksy leśne o zróżnicowanym drzewostanie doskonale nadają się do obserwacji przyrody.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Redakcja oraz właściciel serwisu PowiatCzestochowski.pl nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).