Piątek, 22 marca 2019r. | Imieniny: Katarzyny, Boguslawa
Pokaż menu

Podpisano kolejną umowę o dofinansowanie projektu inwestycyjnego

Lipiec 14, 2018

Podpisano kolejną umowę o dofinansowanie projektu inwestycyjnego

W dniu 11.07.2018 roku burmistrz Ryszard Suliga i skarbnik gminy Monika Starczewska podpisali w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Śląskiego w Katowicach kolejną umowę o dofinansowanie projektu pn. „Termomodernizacja obiektów użyteczności publicznej i zastosowanie odnawialnych źródeł ciepła w Zespole Szkół nr 2 w Koniecpolu”.

Projekt pozyskał dotację w wysokości 2 258 510,35 zł z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach osi priorytetowej IV. Efektywność energetyczna, odnawialne źródła energii i gospodarka niskoemisyjna i Działania 4.3. Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w infrastrukturze publicznej i mieszkaniowej Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020.

- Możliwość pozyskiwania dotacji z Unii Europejskiej, która jak wiadomo, ograniczona jest czasowo, wymaga od nas bardzo wytężonej pracypowiedział burmistrz Ryszard Suliga. Tak bardzo potrzebna ze względów technicznych termomodernizacja Zespołu Szkół nr 2 w Koniecpolu jest kolejnym projektem unijnym w naszej gminie. Realizujemy jednocześnie wiele projektów oraz innych zadań inwestycyjnych i remontowych z budżetu gminy. Liczba projektów jest niebagatelna, bo termomodernizacja to 14 projekt, a wygraliśmy następny konkurs na dofinansowanie następnego etapu budowy kanalizacji w dzielnicy Słowik, czyli ogółem mamy 15 dofinansowanych projektów. Musimy jednak skorzystać z tej szansy, bo obecna perspektywa finansowa UE kończy się w roku 2020 i nigdy taka możliwość już nie pojawi się.

W przypadku termomodernizacji Zespołu Szkól nr 2 założyliśmy, iż prace musimy skoordynować z pracą szkoły i w związku z tym już wyłoniliśmy wykonawcę w postępowaniu przetargowym, aby przyspieszyć cały proces realizacji inwestycji i rozliczania dotacji. W przypadku szkoły prace budowlane nie mogą być uciążliwe dla uczniów i muszą przebiegać bardzo sprawnie oraz zgodnie z harmonogramem – mówi Burmistrz.

Przedmiotem projektu są działania termomodernizacyjne w budynku Zespołu Szkół nr 2 przy ul. Szkolnej 17 wraz z zastosowaniem Odnawialnych Źródeł Energii w postaci paneli fotowoltaicznych i powietrznych pomp ciepła.

Zakres prac budowlano-instalacyjnych obejmuje:

 • docieplenie przegród zewnętrznych i stropodachów,
 • wymianę okien i drzwi zewnętrznych,
 • poprawę sprawności wentylacji grawitacyjnej w budynku z nadbudową kominów,
 • wymianę instalacji centralnego ogrzewania wraz z grzejnikami,
 • wymianę węzła cieplnego na kompaktowy dwufunkcyjny z zastosowaniem 2 pomocniczych powietrznych pomp ciepła,
 • modernizację systemu przygotowania ciepłej wody użytkowej poprzez wymianę instalacji, cyrkulacji, zastosowanie płaszczowego wymiennika ciepła do centralnego przygotowania ciepłej wody wraz z wymianą armatury na wodooszczędną,
 • montaż 5 szt. paneli fotowoltaicznych.

- Konkurs unijny wygraliśmy, bo udało nam się uzyskać dość duży efekt ekologiczny poprzez oszczędność zużywanej energii przez obiekt oraz zastosowanie OZE. Projekt techniczny jest bardzo przemyślany pod względem efektywności energetycznej – mówi kierownik działu inwestycji i zamówień publicznych Sebastian Musiał. Budynek wybudowany został w latach 60-tych ubiegłego wieku za pomocą technologii powodujących wysoką energochłonność. Infrastruktura ta nie dorównuje standardom jakie oferują innowacyjne rozwiązania zwiększające efektywność energetyczną i ograniczające straty, a tym samym i zapotrzebowanie na energię w budynkach. Najbardziej skutecznymi działaniami w obszarze poprawy efektywności energetycznej w tym przypadku jest głęboka modernizacja energetyczna budynku oparta m.in. na wykonaniu prac termomodernizacyjnych, budowie instalacji do pozyskania i dystrybucji energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych oraz wymiana węzła cieplnego i instalacji c.o. i modernizacja systemu przygotowania c.w.u. W audycie energetycznym rozważano 10 różnych opcji (wariantów) przedsięwzięcia termomodernizacyjnego, z którego zgłoszone do dofinansowania wybrano jako najbardziej efektywne kosztowo i energetycznie – dodał.

(lbk)

 

Galeria

 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcieGmina Koniecpol
Zgodnie z podziałem geobotanicznym tereny Koniecpola leżą w dwóch krainach: Wyżynie Krakowsko - Częstochowskiej i Świętokrzyskiej. Wiele tu malowniczych zakątków, pięknych krajobrazów, ale też interesujących zabytków i miejsc związanych z ważnymi wydarzeniami w historii Polski. Dumą gospodarzy Ziemi Koniecpolskiej są tutejsze lasy. Duże kompleksy leśne o zróżnicowanym drzewostanie doskonale nadają się do obserwacji przyrody.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Redakcja oraz właściciel serwisu PowiatCzestochowski.pl nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).