Niedziela, 19 maja 2019r. | Imieniny: Iwa, Piotra, Celestyna
Pokaż menu

Podsumowanie wyników debaty publicznej na temat Pałacu Potockich

Czerwiec 11, 2018

Podsumowanie wyników debaty publicznej na temat Pałacu Potockich

Oficjalne podsumowanie wyników pierwszej debaty publicznej w Koniecpolu odbyło się w trakcie Hetmaniady (10 czerwca). W ankiecie wzięło udział aż 1 030 osób.

Szczegółowe wyniki przedstawiają się następująco:

  • ankiety w wersji papierowej: 848 wszystkich oddanych głosów, w tym łącznie 739 głosów na „TAK” i 109 głosów na „NIE”,
  • głosowanie internetowe: 182 wszystkich oddanych głosów, w tym łącznie 129 głosów na „TAK” i  53 głosy na „NIE” w obu pytaniach.

Konsultacje pokazały więc, że Koniecpolanie chcą by pałac służył znowu społeczeństwu, a nie niszczał jak obecnie.

Przypomnijmy, że w ramach konsultacji zadano dwa pytania:

  • Czy dostrzega Pan/Pani potrzebę prowadzenia przez gminę Koniecpol spraw związanych z ochroną niszczejącego zabytku i podjęcia negocjacji z obecnym właścicielem?
  • Czy Pana/Pani zdaniem gmina Koniecpol powinna nabyć Pałac Potockich w Koniecpolu?

Co zadecydowało o przeprowadzeniu debaty wśród mieszkańców?

  • Kwestia odzyskania pałacu przez spadkobiercę, jego późniejsza sprzedaż przedsiębiorcy i obecna sytuacja budzi wiele emocji i to od lat.
  • Fakt, iż jeden z najcenniejszych zabytków regionu niszczeje coraz bardziej. Co więcej – niszczeje zabytek, który przez minione dziesięciolecia pełnił istotne dla koniecpolskiego społeczeństwa funkcje, będąc znaczącym ośrodkiem kulturalnym, społecznym i rekreacyjnym.
  • Reakcja mieszkańców Koniecpola, którzy chcąc ratować zabytek występują do mediów z pismami i prośbami o interwencję.

Z ankiet zgłoszonych na portalu internetowym wynika, iż głosowali głównie mieszkańcy Koniecpola, ale wypowiadały się też osoby z Niemiec, Włoch, Grecji oraz innych miast, w tym Bytomia i Mikołowa.

(lbk)

Galeria

  • Powiększ zdjęcieGmina Koniecpol
Zgodnie z podziałem geobotanicznym tereny Koniecpola leżą w dwóch krainach: Wyżynie Krakowsko - Częstochowskiej i Świętokrzyskiej. Wiele tu malowniczych zakątków, pięknych krajobrazów, ale też interesujących zabytków i miejsc związanych z ważnymi wydarzeniami w historii Polski. Dumą gospodarzy Ziemi Koniecpolskiej są tutejsze lasy. Duże kompleksy leśne o zróżnicowanym drzewostanie doskonale nadają się do obserwacji przyrody.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Redakcja oraz właściciel serwisu PowiatCzestochowski.pl nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).