Sobota, 6 marca 2021r. | Imieniny: Rózy, Jordana, Agnieszki
Pokaż menu

Dla poprawy bezpieczeństwa i dla rozwoju gminy

18 lutego, 2021

 

Rok 2020 był dla wszystkich czasem szczególnym. Obowiązujące w skali całego kraju obostrzenia wymusiły zmiany w harmonogramach zaplanowanych zadań. W wyniku oszczędnego gospodarowania oraz braku realizacji niektórych zaplanowanych wydarzeń kulturalnych Gmina Konopiska zgromadziła nadwyżkę środków pieniężnych, dzięki której możliwe były dwa ważne zakupy, które będą miały bezpośredni wpływ na poprawę bezpieczeństwa mieszkańców oraz będą służyć rozwojowi i lepszemu funkcjonowaniu gminy.

W budżecie gminy na rok 2021 zaplanowano zakup samochodu lekkiego dla OSP Wąsosz – Łaziec, jednakże w roku 2020 pojawiła się możliwość nabycia wozu, który technicznie i cenowo odpowiadał warunkom stawianym przez naszą gminę.

„Po 33 latach jednostka OSP Wąsosz – Łaziec otrzymała nowy samochód bojowy. Dzięki uprzejmości Wójta Gminy Konopiska p. Jerzego Żurka i po wieloletnich staraniach, z końcem roku 2020 udało się zakupić lekki wóz ratowniczo – gaśniczy marki Mercedes. Nowy nabytek sprowadzono do jednostki 15 stycznia 2021r. i niebawem będzie go można zobaczyć podczas różnego rodzaju akcji ratowniczo – gaśniczych oraz akcji zabezpieczających lokalne wydarzenia. Na wyposażeniu wozu jest ponad 70 elementów – w tym: nożyce hydrauliczne, rozpieracz ramieniowy, piła tarczowa do stali i betonu czy pływająca motopompa. Nowoczesne wyposażenie daje poczucie komfortu dla całego zespołu przy prowadzonych akcjach ratowniczo – gaśniczych m.in. na Autostradzie A1, której odcinek należy do obszaru działań naszej jednostki” – powiedział Naczelnik OSP Wąsosz – Łaziec druh Andrzej Jarosz. Z całą pewnością samochód bojowy na długo posłuży kolejnym pokoleniom strażaków ochotników i przyczyni się do wzmocnienia systemu bezpieczeństwa na terenie naszej gminy.

Drugi z zakupów stanowił odpowiedź na rosnące zapotrzebowanie m.in. w związku z rozległą bazą sportową Gminy Konopiska, a także w związku z planowaną reorganizacją Gminnego Centrum Kultury i Rekreacji w Gminne Centrum Kultury i Sportu – przez co ilość wydarzeń sportowych na terenie gminy będzie wzrastać. 
Gmina Konopiska zakupiła nowoczesny ciągnik kołowy John Deere 4520.  W wyposażeniu znalazły się: ładowacz czołowy z łyżką, przedni podnośnik TUZ wraz z pługiem do odśnieżania oraz komplet opon przeznaczonych do muraw sportowych. Ciągnik będzie przeznaczony do prac bieżących – porządkowych, prac z zakresu utrzymania infrastruktury sportowej, a w okresie zimowym - zimowego utrzymania dróg – co pozwoli na obniżenie kosztów bieżących. W najbliższym czasie wyposażenie zostanie uzupełnione m.in. o piaskarkę i w następnych latach - systematycznie o kolejne elementy. W roku 2022 zaplanowano m.in. zakup przyczepy. Maszyna będzie obsługiwana przez pracownika etatowego Gminnego Centrum Kultury i Rekreacji.

Ważnym aspektem rozwoju gminy jest stała współpraca z mieszkańcami i wsłuchiwanie się w potrzeby całej społeczności. Inwestycje w poprawę bezpieczeństwa oraz zakup nowoczesnego sprzętu i maszyn mają bezpośredni wpływ na poprawę jakości życia mieszkańców zarówno na co dzień jak i w sytuacjach zagrożenia.

UG Konopiska
Olga Muc 

 

 
Gmina Konopiska
Miejscowość Konopiska zawdzięcza swoją nazwę konopii, którą uprawiali mieszkańcy okolicy. W skład gminy wchodzą następujące sołectwa: Konopiska (siedziba urzędu gminy), Aleksandria I, Aleksandria Druga, Hutki, Jamki, Kopalnia, Leśniaki, Łaziec, Rększowice, Walaszczyki, Wąsosz, Wygoda, Korzonek, Kowale.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Redakcja oraz właściciel serwisu PowiatCzestochowski.pl nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).