Sobota, 15 grudnia 2018r. | Imieniny: Niny, Celiny, Waleriana
Pokaż menu
Wolna powierzchnia

Dzień Dyni

Listopad 14, 2017

 

Dynia to warzywo, które w Polsce zyskuje coraz więcej zwolenników. Eksperci kulinarni podają dynię na kilka różnych sposobów, a dania z udziałem tej „pamarańczowej bani” na stałe wpisują się w menu polskich restauracji.

 Nasza szkoła 30 października obchodziła Święto Dyni.

Uczniowie klasy 3 i 5 przedstawili swoim szkolnym kolegom walory i korzyści płynące ze spożywania tego warzywa. W krótkiej prezentacji,  przedstawiono historię dyni oraz wskazano jak wiele witamin i minerałów zawiera to pomarańczowe warzywo.  Ponadto, dzieci zaprezentowały wiersz pt. „ Dynia” M. Kownackiej oraz zaśpiewały piosenkę pt. „Dynia jak bania”. Wszystkie klasy wzięły udział w konkursie, w którym oceniano cztery kategorie: pracę plastyczną wykonaną z dyni, danie z dyni, pomarańczowy ubiór klasy oraz dyniową dekorację.

Komisja  w składzie: p. dyr Barbara Kromołowska oraz Rada Rodziców : p.Monika O. i p. Anna Sz., skosztowały dań z dyni oraz oceniły prace wykonane przez uczniów. Okazało się, że dynia ma wiele zastosowań w przepisach kulinarnych co udowodniły poszczególne klasy. Przedszkolaki   przygotowały pastę z dyni  do chleba, kl. I- rissotto z dyni, kl. III-  ciasto dyniowe,  kl. IV- placki z dyni. Do degustacji przygotowano również dyniowe mufinki- kl.V,  zupę krem z dyni –kl.VI oraz dyniową konfiturę- kl.VII.

Pierwsze miejsce zdobyła klasa III, drugie klasa IV, trzecie miejsce zajęło przedszkole, a wyróżnienie trafiło do klasy VII.

Wszyscy uczniowie świetnie się bawili, mieli okazję skosztować dyniowego dania oraz poznać walory smakowe i odżywcze tego pomarańczowego warzywa.

Na koniec tego dyniowego dnia po południu w szkole odbyła się DYNIOTEKA, gdzie uczniowie  świetnie się bawili w dyniowe zabawy, gry i konkursy.

 Okazało się, że w przypominającym słońcu warzywie znajduje się zaskakująco dużo wartościowych składników, czyli „ nie taka dynia straszna jak ją opisują”.

Agnieszka Chmielewska
Monika Wewiór-Mendrela
Gmina Konopiska
Miejscowość Konopiska zawdzięcza swoją nazwę konopii, którą uprawiali mieszkańcy okolicy. W skład gminy wchodzą następujące sołectwa: Konopiska (siedziba urzędu gminy), Aleksandria I, Aleksandria Druga, Hutki, Jamki, Kopalnia, Leśniaki, Łaziec, Rększowice, Walaszczyki, Wąsosz, Wygoda, Korzonek, Kowale.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Redakcja oraz właściciel serwisu PowiatCzestochowski.pl nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).