Piątek, 29 maja 2020r. | Imieniny: Magdaleny, Bogumily, Urszuli
Pokaż menu

„ETNOSTRADA” Spotkania Folklorystyczne 2019

07 października, 2019

 

5 października Zespół Śpiewaczy Gminy Konopiska wziął udział w Przeglądzie „ETNOSTRADA” Spotkania Folklorystyczne 2019, który odbył się w Miejskim Domu Kultury przy ul. Łukasińskiego, a organizatorem był Regionalny Ośrodek Kultury w Częstochowie.
Celem przeglądu była prezentacja i upowszechnianie bogactwa form folklorystycznych funkcjonujących w regionie, ochrona i promocja gwary i języka regionalnego, wymiana doświadczeń kulturowych oraz wzajemna edukacja, promocja kultury ludowej i tradycyjnej regionu w mieście, dokumentowanie, gromadzenie i upowszechnianie dóbr kultury.
W tym roku spotkania folklorystyczne przebiegały pod hasłem „RODZINA”, a piosenka pt. „Rodzinny dom” z repertuaru KGW z Lusławic, we wspólnym wykonaniu wszystkich zespołów, była inauguracyjną (piosenką) przeglądu. Nasz zespół zaprezentował cztery piosenki: „A tam za stodołum”, „Miała matka trzy córy”, „Siwa kobylina” i „Posła żona na skargę”, za które otrzymał wyróżnienie. Przegląd zakończył koncert Zespołu Pieśni i Tańca "Dolina Popradu" z Piwnicznej Zdroju.

Serdecznie gratulujemy udanego występu! Dziękujemy za aktywną promocję naszej gminy, polskich tradycji oraz folkloru.

M.Ł./GCKiR
Foto. Źródło: ROK Częstochowa

 Fot. ROK Częstochowa 

 

 
Gmina Konopiska
Miejscowość Konopiska zawdzięcza swoją nazwę konopii, którą uprawiali mieszkańcy okolicy. W skład gminy wchodzą następujące sołectwa: Konopiska (siedziba urzędu gminy), Aleksandria I, Aleksandria Druga, Hutki, Jamki, Kopalnia, Leśniaki, Łaziec, Rększowice, Walaszczyki, Wąsosz, Wygoda, Korzonek, Kowale.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Redakcja oraz właściciel serwisu PowiatCzestochowski.pl nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).