Środa, 15 lipca 2020r. | Imieniny: Henryka, Wlodzimierza, Dawida
Pokaż menu

Gmina Konopiska członkiem Związku Gmin i Powiatów Subregionu Północnego Województwa Śląskiego

07 listopada, 2019

 

Przedstawiciele 34 samorządów, w tym Gmina Konopiska powołali Związek Gmin i Powiatów Subregionu Północnego Województwa Śląskiego. Stowarzyszenie powstało, aby w nowej perspektywie finansowej skutecznie starać się o środki unijne.

Powołanie Związku spełnia wymogi przygotowanej przez Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju Umowy Partnerstwa na lata 2021-2027, zakładającej m.in. dalszy rozwój zintegrowanych mechanizmów terytorialnych, takich jak Regionalne Inwestycje Terytorialne, w skrócie RIT.

RIT-y to wydzielone pule środków europejskich w ramach programu operacyjnego Województwa Śląskiego, którymi mogą dysponować poszczególne subregiony województwa, w tym subregion północny. Jego liderem jest Częstochowa. Zarządzanie to odbywa się w ramach przyjętych odgórnie obszarów finansowania, w których samorządy mogą zgłaszać projekty. Projekty uzgodnione i zgłoszone przez subregion muszą być zaakceptowane przez władze marszałkowskie. 

Powołanie związku jest efektem dotychczasowej współpracy 34 gmin i powiatów subregionu północnego, polegającej m.in. na programowaniu, wdrażaniu, koordynacji, finansowaniu, monitorowaniu i rozliczaniu Regionalnych Inwestycji Terytorialnych Subregionu Północnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020. Dotychczas ta współpraca była oparta na porozumieniu gmin i powiatów, teraz będzie realizowana w ramach Związku, który stanie się instytucją pośredniczącą w realizacji Regionalnych Inwestycji Terytorialnych. 

Działalność nowego stowarzyszenia będzie się zatem skupiała na wspieraniu subregionalnego rozwoju i współdziałania na rzecz efektywnego wykorzystywania środków unijnych w perspektywie finansowej na lata 2021-2027, a także na ochronie wspólnych interesów oraz upowszechnianiu idei samorządności lokalnej i regionalnej. Warto dodać, że akces do Związku zgłosiły wszystkie samorządy subregionu, bez względu na polityczne różnice. 

Nowe stowarzyszenie powinno zacząć funkcjonować od stycznia 2020 r., po wpisaniu do Krajowego Rejestru Sądowego.

W trakcie założycielskiego Zgromadzenia Ogólnego, które odbyło się 5 listopada w sali sesyjnej Urzędu Miasta Częstochowy, jego członkowie m.in. zaakceptowali statut, podpisali listę członków założycieli, wybrali zarząd oraz komisję rewizyjną stowarzyszenia. Gminę Konopiska reprezentował Wójt Jerzy Żurek.

W skład zarządu Związku Gmin i Powiatów Subregionu Północnego Województwa Śląskiego weszło 7 osób: prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk (przewodniczący), starostowie powiatów: ziemskiego częstochowskiego – Krzysztof Smela, myszkowskiego – Piotr Kołodziejczyk i kłobuckiego Henryk Kiepura, burmistrz Myszkowa Włodzimierz Żak, burmistrz Kłobucka Jerzy Zakrzewski oraz wójt Przyrowa – Robert Nowak (jako drugi reprezentant częstochowskiego powiatu ziemskiego).

Z kolei w skład komisji rewizyjnej Związku weszli: Sylwia Szymańska – burmistrz Blachowni, Jacek Ślęczka – burmistrz Koziegłów oraz wójt Wręczycy Wielkiej Tomasz Osiński.    

Źródło informacji: fot. http://www.czestochowa.pl/page/7,aktualnosci.html?id=13172

Fot. UM Częstochowy, Starostwo Powiatowe w Myszkowie
Gmina Konopiska
Miejscowość Konopiska zawdzięcza swoją nazwę konopii, którą uprawiali mieszkańcy okolicy. W skład gminy wchodzą następujące sołectwa: Konopiska (siedziba urzędu gminy), Aleksandria I, Aleksandria Druga, Hutki, Jamki, Kopalnia, Leśniaki, Łaziec, Rększowice, Walaszczyki, Wąsosz, Wygoda, Korzonek, Kowale.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Redakcja oraz właściciel serwisu PowiatCzestochowski.pl nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).