Wtorek, 16 października 2018r. | Imieniny: Gawla, Ambrozego
Wolna powierzchnia

Gminne „El Clásico”

Październik 08, 2018

6 października 2018 roku odbyły się pierwsze Wielkie Gminne Derby w piłce nożnej.

Naprzeciw siebie stanęły drużyny LOT Konopiska oraz ALKAS Aleksandria. Był to oficjalnie pierwszy mecz pomiędzy tymi drużynami, ponieważ w swojej historii seniorzy mieli okazję mierzyć się jedynie ze sobą w spotkaniach sparingowych. Wiele tygodni wcześniej było już czuć derbową atmosferę, na każdym kroku można było usłyszeć rozmowy kibiców, zawodników na temat naszego małego El Clásico.

W słoneczne sobotnie popołudnie stadion LOT-u wypełnił się po brzegi kibicami obu zespołów (ostatni raz taką frekwencję mogliśmy oglądać w Konopiskach z okazji meczu w IV lidze z Szombierkami Bytom jak i również w meczu z okazji 70 - lecia Lotu z Piastem Gliwice).

Gdy zawodnicy stanęli na środku boiska, jeszcze przed przywitaniem się drużyn, głos zabrał Wójt Gminy Konopiska – Jerzy Żurek, który zaznaczył w swoim krótkim przemówieniu, że to pierwszy historyczny mecz obu drużyn, chwaląc jednocześnie zespoły za duży wkład w rozwój sportu w Gminie Konopiska. Życzył dobrego wyniku w meczu oraz rywalizacji w duchu Fair-Play.

Mecz doskonale rozpoczęli gospodarze, już w 2 minucie w polu karnym faulowany został Jakub Woźniak. Rzut karny na gola zamienił pewnym strzałem najlepszy strzelec drużyny LOT-u Mariusz Figzał. Mecz toczył się głównie na połowie gości, ale Ci nie oddali pola bez walki i parokrotnie groźnie kontratakowali. Jednak dobre interwencje Pawła Woźniaka chroniły Lot przed utratą bramki. W 28 minucie Jakub Woźniak przedarł się tym razem prawą stroną boiska i w sytuacji sam na sam z bramkarzem nie dał szans broniącemu czym podwyższył prowadzenie na 2:0. Coraz groźniej atakował Alkas, który zdobył bramkę, ale sędzia odgwizdał pozycję spaloną i gola nie uznał.

Po przerwie trenerzy dokonali korekt w składach, które mocno ożywiły poczynania boiskowe obu zespołów. W drugiej połowie rażąca była nieskuteczność drużyn z Konopisk i Aleksandrii. Parokrotnie w oczywistych sytuacjach piłka nie znajdowała drogi do bramki. W doliczonym czasie gry iskierkę nadziei dla Alkasu dał Janusz Bryła zdobywając kontaktowego gola. Ku niepocieszeniu kibiców oraz zespołu z Aleksandrii sędzia po chwili zakończył spotkanie i wielka radość zagościła na twarzach gospodarzy. To im przypadł tytuł zwycięzców pierwszych historycznych derbów!

Wielkie brawa dla obu zespołów za bardzo ciekawe widowisko piłkarskie, którego w gminie Konopiska nie było od bardzo dawna. Takie mecze zapamiętuje się na bardzo długo jak i również z niecierpliwością czeka się na następne. A taka okazja będzie na pewno na wiosnę 2019 na stadionie Alkasu.

LOT Konopiska – Alkas Aleksandria 2:1 (2:0)
1:0 Figzał M (karny) 3’
2:0 Woźniak Jakub 28’
2:1 Bryła Janusz 90+3’

LOT Konopiska: Woźniak Paweł – Dziubiński Patryk, Skoczylas Damian, Sapała Jakub, Kowalik Konrad, Figzał Dariusz, Figzał Mariusz, Kotas Łukasz, Mastalerz Marek, Banasiak Bartosz.
Rezerwowi: Szyduk Marek, Nawizowski Przemysław, Miżejewski Tomasz, Kowalik Przemysław, Szczypka Bartłomiej, Plaza Jakub, Sapała Sebastian.
Trener: Kotas Łukasz, Kierownik Drużyny: Wysocki Dariusz, Trener Bramkarzy: Kuś Tomasz, Masażysta: Ciuk Kuba.

ALKAS Aleksandria: Pisula Michał – Posmyk Bartosz, Kuzior Konrad, Dziubiński Przemysław, Matławski Marcin, Sitek Andrzej, Ślimak Łukasz, Skwarczyński Dawid, Dziubiński Dawid, Stachurski Sebastian, Dudek Mateusz.
Rezerwowi: Szymanek Bartłomiej, Bryła Janusz, Błach Łukasz, Ciuk Kacper, Posmyk Adrian.
Trener: Lelonek Grzegorz, Kierownik Drużyny: Urbańczyk Sławomir, Masażysta: Pacak Mariusz, Obsługa Medyczna: Kita Marcin
Sędziowie: Prauza Dariusz, Kierat Krzysztof, Michalski Mateusz

MN

Gmina Konopiska
Miejscowość Konopiska zawdzięcza swoją nazwę konopii, którą uprawiali mieszkańcy okolicy. W skład gminy wchodzą następujące sołectwa: Konopiska (siedziba urzędu gminy), Aleksandria I, Aleksandria Druga, Hutki, Jamki, Kopalnia, Leśniaki, Łaziec, Rększowice, Walaszczyki, Wąsosz, Wygoda, Korzonek, Kowale.