Środa, 22 maja 2019r. | Imieniny: Heleny, Wieslawy, Ryty
Pokaż menu

Gminne obchody święta Barbórki

Grudzień 05, 2018

Uroczysta msza święta w kościele pw. św. Walentego rozpoczęła 4 grudnia tradycyjne górnicze  święto. W nabożeństwie, któremu przewodniczył ks. proboszcz Sławomir Kaczmarek udział wzięli: Przewodniczący Rady Gminy Konopiska p. Edward Bałdyga, Sekretarz Gminy Konopiska p. Barbara Ankowska – Lis, przedstawiciele organizacji i instytucji związanych z górnictwem na czele z p. Markiem Rakiem, Radny Powiatu Częstochowskiego i Prezes Zarządu Oddziału Gminnego ZOSP RP w Konopiskach p. Grzegorz Dyner, Komendant Gminny Ochotniczych Straży Pożarnych w Konopiskach p. Janusz Jończyk, poczty sztandarowe: Urzędu Gminy Konopiska w osobach p. Andrzeja Szymanka, p. Romana Szydłowskiego i p. Wojciecha Batora, górników, Ochotniczych Straży Pożarnych, Polskiego Związku Hodowców Gołębi Pocztowych oddz. Konopiska, a także górnicy z rodzinami i mieszkańcy naszej gminy.

W homilii ks. proboszcz przypomniał historię męczeństwa św. Barbary - patronki dobrej śmierci i ciężkiej pracy, czczonej szczególnie przez ludzi wykonujących trudne i niebezpieczne zawody tj. górnicy, hutnicy, kamieniarze. Jak podkreślił: „Polecają się jej wszyscy, którzy chcą sobie uprosić u Pana Boga śmierć szczęśliwą”. Przypomniał o żywym kulcie świętej Barbary w Europie m.in. w Polsce i w Czechach. Najstarszy Kościół ku czci św. Barbary w Polsce istnieje w Bożygniewie koło Środy Śląskiej od roku 1262. W Czechach natomiast, w miejscowości Kutna Hora, na wzniesieniu stoi potężny, wspaniały gotycki kościół z XIV wieku.

W ikonografii św. Barbara przedstawiana jest w szatach królewskich z koroną na głowie. W ręku trzyma kielich i hostię (symbol Eucharystii) - według legendy, tuż przed śmiercią anioł przyniósł jej Komunię Świętą. Czasami ukazywana jest z wieżą, w której była więziona (wieża ma zwykle 3 okienka, które mają przypominać o Trójcy Świętej) oraz z mieczem, od którego zginęła.

Po mszy świętej odprawianej przez ks. proboszcza Sławomira Kaczmarka przy ołtarzu św. Barbary, przemaszerowano w uroczystym korowodzie do miejsca pamięci Wojciecha Korwin Szymanowskiego (związanego z Towarzystwem hutniczym Braci Hantke) oraz pod „wagonik” – pomnik upamiętniający górników pracujących w kopalniach rud żelaza w rejonie Konopisk - gdzie złożono kwiaty oraz zapalono znicze.

O.Muc/GCKiR
Gmina Konopiska
Miejscowość Konopiska zawdzięcza swoją nazwę konopii, którą uprawiali mieszkańcy okolicy. W skład gminy wchodzą następujące sołectwa: Konopiska (siedziba urzędu gminy), Aleksandria I, Aleksandria Druga, Hutki, Jamki, Kopalnia, Leśniaki, Łaziec, Rększowice, Walaszczyki, Wąsosz, Wygoda, Korzonek, Kowale.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Redakcja oraz właściciel serwisu PowiatCzestochowski.pl nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).