Piątek, 23 sierpnia 2019r. | Imieniny: Apolinarego, Filipa
Pokaż menu

Jubileusz 35-lecia PZHGP Oddz. Konopiska

Październik 19, 2018

 

13 października w Kościele Parafialnym w Konopiskach odbyła się uroczysta msza święta z okazji 35 – lecia powstania Oddziału Polskiego Związku Hodowców Gołębi Pocztowych w Konopiskach.

Mszy przewodniczył kapelan hodowców gołębi pocztowych – Ksiądz Józef Żyłka w towarzystwie wikarego z Konopisk – Księdza Rafała Białasa. Powagi tej uroczystości dodaje fakt udziału siedmiu pocztów sztandarowych: górników, strażaków, zaprzyjaźnionych oddziałów PZHGP tj. Lisowice, 046 Częstochowa Pierwsza, Dobrodzień, okręgu Częstochowa oraz Wójta Gminy Konopiska – Jerzego Żurka i Przewodniczącego Rady Gminy – Edwarda Bałdygi.

W swojej homilii Ksiądz Żyłka odniósł się do ważnej roli hodowców w dziejach Polski oraz wspaniałej postawy, podobnej do świętej postawy patrona hodowców –Św. Franciszka z Asyżu.

Po uroczystej Mszy, wszyscy zaproszeni goście udali się do remizy OSP Konopiska, aby podsumować 35 - lecie działalności Oddziału oraz wziąć udział w dekoracji najlepszych hodowców.

Wszystkich gości powitał prezes – Krzysztof Szymanek, następnie najlepsi hodowcy w danym roku otrzymali pamiątkowe puchary oraz dyplomy.

Po dekoracji głos zabrał Wójt Jerzy Żurek i w towarzystwie Przewodniczącego Rady Gminy Edwarda Bałdygi złożył życzenia z okazji jubileuszu 35 – lecia oraz wręczył pamiątkową tablicę. Życzenia złożyli również przedstawiciele Ochotniczej Straży Pożarnej w Konopiskach oraz przedstawiciele Związku Górników w Konopiskach.

W swym przemówieniu, prezes Krzysztof Szymanek odniósł się do historii powstania i działalności Oddziału w Konopiskach, mówiąc:

„Powstanie Oddziału należy przede wszystkim zawdzięczać naszym: Ojcom, Dziadkom, Wujkom, którzy hodowali gołębie na terenie Konopisk, w latach 60-tych i 70-tych. Byli to koledzy hodowcy: Ciura Stanisław, Wysocki Józef, Marszał Grzegorz, Godyla Edward i wielu im podobnych, którzy organizując „loty próbne” w wymienionych czasach, wywozili gołębie furmankami. Przed rokiem 1983, część hodowców należała do Oddziału Blachownia. W roku 1983 powstała wśród hodowców z Konopisk i okolic inicjatywa o założeniu Oddziału na terenie naszej gminy. Pierwszym prezesem został Tadeusz Ciura. Zarząd nowo powstałego oddziału zwrócił się z pisemną prośbą do Komendanta OSP Konopiska oraz UG Konopiska o udzielenie pozwolenia na budowę budynku gospodarczego na terenie placu OSP. Po otrzymaniu zgód, dzięki społecznej pracy wszystkich członków powstał lokal, który jest użytkowany przez Oddział do dnia dzisiejszego.  

Pod koniec lat 90-tych, ze względu na rosnącą ilość członków podjęto decyzję o powstaniu dwóch sekcji: Konopiska i Rększowice. W ostatnich latach do oddziału w Konopiskach dołączyła także sekcja Wręczyca. Z biegiem lat zmieniali się prezesi i zarządy. Kolejnymi prezesami byli: Bogdan Gajzner, Tadeusz Ciura, Jan Kołodziejczyk, Zdzisław Targosz, Tadeusz Ciura, Krzysztof Szymanek. Obecnie PZHGP oddział w Konopiskach liczy ok. 70-ciu aktywnych członków” .

Prezes Krzysztof Szymanek podziękował wszystkim hodowcom, dotychczasowym Zarządom i Prezesom, Wójtowi Jerzemu Żurkowi oraz wszystkim sympatykom PZHGP oddz. Konopiska za wsparcie, współpracę i doskonałe 35 lat, pełne aktywności, zwycięstw i prawdziwej pasji.

M.N, O.M/GCKiR
Gmina Konopiska
Miejscowość Konopiska zawdzięcza swoją nazwę konopii, którą uprawiali mieszkańcy okolicy. W skład gminy wchodzą następujące sołectwa: Konopiska (siedziba urzędu gminy), Aleksandria I, Aleksandria Druga, Hutki, Jamki, Kopalnia, Leśniaki, Łaziec, Rększowice, Walaszczyki, Wąsosz, Wygoda, Korzonek, Kowale.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Redakcja oraz właściciel serwisu PowiatCzestochowski.pl nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).