Poniedziałek, 21 stycznia 2019r. | Imieniny: Agnieszki, Jaros?awa
Pokaż menu

KWIETNIOWI ANTYPIRACI 2018 W RĘKSZOWICACH

Maj 15, 2018

 

     Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich – to największe święto czytelników obchodzone na całym świecie, organizowane przez UNESCO 23 kwietnia w celu promocji czytelnictwa i ochrony własności intelektualnej za pomocą praw autorskich. Dzień  ten po raz pierwszy obchodzono w 1995r. W związku z tym świętem  Zespół Szkolno – Przedszkolny w Rększowicach przystąpił po raz pierwszy do ogólnopolskiej akcji „Kwietniowi Antypiraci Książkowi” zorganizowanej przez Kujawsko – Pomorskie Centrum Edukacji Nauczycieli we Włocławku. Akcja ta ma na celu promowanie wśród dzieci i młodzieży postawy respektowania etycznego, legalnego korzystania z opublikowanych utworów oraz odpowiedzialnego publikowania własnej twórczości.

     W ramach tej akcji Biblioteka szkolna w dniach od 19 do 25 kwietnia 2018r. zorganizowała szereg działań edukacyjnych związanych z książką oraz prawami autorskimi. W przedsięwzięciu brali udział uczniowie szkoły podstawowej oraz dzieci przedszkolne.

Działania edukacyjne podjęte w ramach akcji KWIETNIOWI ANTYPIRACI KSIĄŻKOWI to:

Gazetka ścienna na korytarzu szkolnym „KWIETNIOWI ANTYPIRACI 2018” wykonana przez uczniów klasy V oraz p. bibliotekarkę. (W gazetce wykorzystano plakaty udostępnine na stronie akcji Kwietniowi Antypiraci oraz ciekawe materiały wyszukane przez uczniów w ramach lekcji bibliotecznej). 

Apel wprowadzający w tematykę Dnia, którym rozpoczęto obchody Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich w naszym Zespole. Podczas apelu uhonorowano najlepszych czytelników biblioteki szkolnej. Pani Dyrektor wraz z p. bibliotekarką wręczyły najlepszym czytelnikom dyplomy oraz nagrody książkowe.

Certyfikat potwierdzający przyznanie tytułu „Najlepszego czytelnika roku 2017” otrzymali:

Adam Stręk - kl. II, Zofia Kuśmierz – kl. I, oraz Oliwia Nizioł - kl. II. Tytuł „Najlepiej czytającej klasy” przyznano uczniom klasy II. 

Spotkanie z ulubioną bajką. By zaszczepić wśród przedszkolaków miłość do czytania od małego, w obu grupach zorganizowano spotkania z ulubioną książką. Głównym punktem spotkań w Bajecznym Kąciku było czytanie dzieciom bliskich ich sercu fragmentów książek przyniesionych w tych dniach do przedszkola. Po lekturze dzieci opowiadały swoim kolegom i koleżankom o ulubionych bohaterach książkowych, oglądały ich cenione książki oraz wykonały pracę plastyczną nt.: „Moja ulubiona bajka”, które zostały przekazane do biblioteki szkolnej. 

Wizyta klasy I w Bibliotece Publicznej. Uczniowie klasy I wraz z wychowawczynią w ramach obchodów Dnia Książki odwiedzili Filię Biblioteki Publicznej w Rększowicach. Pani bibliotekarka omówiła zasady korzystania z biblioteki – sposób zapisu czytelnika i wypożyczania książek. Przedstawiła księgozbiór biblioteczny, zaprezentowała nowości, poleciła książki do czytania. Wszyscy pierwszoklasiści zostali nowymi czytelnikami Biblioteki Publicznej, dzięki pomocy bibliotekarki każdy wybrał coś dla siebie. Na koniec zrobili pamiątkowe zdjęcie i z uśmiechem na twarzy wrócili do szkoły. 

Warsztaty z książką. Dla uczniów klasy II i III zorganizowano warsztaty tworzenia książki, zachęcające do czytania, rozwijające wyobraźnie oraz twórcze umiejętności uczniów. Po rozmowie o tym, jak powstają książki i jak zbudowana jest książka uczniowie klasy II i  III, wcielając się w role pisarza i ilustratora w jednym, po raz pierwszy w życiu projektowali szatę graficzną książki.  Efekty ich pracy można podziwiać w bibliotece szkolnej. 

Lekcje biblioteczne. W klasach IV – VII przeprowadzone zostały zajęcia poświęcone prawu autorskiemu. Podczas zajęć ilustrowanych prezentacjami multimadialnymi pt. Autor świadomy swoich praw, Moje obowiązki jako autora oraz krótkimi filmami  uczniowie zostali zapoznani z podstawowymi zagadnieniami dotyczącmi legalnego korzystania z opublikowanych utworów oraz udostępniania i ochrony własnej twórczości. Lekcje zakończyły się mini quizami sprawdzającymi nabytą wiedzę.
Gmina Konopiska
Miejscowość Konopiska zawdzięcza swoją nazwę konopii, którą uprawiali mieszkańcy okolicy. W skład gminy wchodzą następujące sołectwa: Konopiska (siedziba urzędu gminy), Aleksandria I, Aleksandria Druga, Hutki, Jamki, Kopalnia, Leśniaki, Łaziec, Rększowice, Walaszczyki, Wąsosz, Wygoda, Korzonek, Kowale.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Redakcja oraz właściciel serwisu PowiatCzestochowski.pl nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).