Czwartek, 22 listopada 2018r. | Imieniny: Cecylii, Wszemily, Stefana
Pokaż menu
Wolna powierzchnia

Lekcja tolerancji i szacunku dla drugiego człowieka w ramach międzynarodowego projektu KROKUS

Listopad 14, 2017

 

,,Podstawą wszystkich praw danego narodu jest z pewnością prawo do istnienia"                                                                                           Jan Paweł II

 W tym roku Szkoła Podstawowa w Rększowicach uczestniczyła w międzynarodowym projekcie ,,KROKUS", który był zorganizowany przez Holocaust Education Trust Ireland. Uczestnictwo w tym projekcie to zwiększenie świadomości na temat zagrożeń związanych z rasizmem i nietolerancją. Uczniowie poznają znaczenie tolerancji i szacunku wobec wszystkich ludzi niezależnie od ich pochodzenia etnicznego, niepełnosprawności lub wyznania. 

Projekt ,,KROKUS" upamiętnia 1,5 miliona dzieci pochodzenia żydowskiego zamordowanych w czasach Holokaustu i tysięcy innych dzieci, które były ofiarami nazistowskich zbrodni. Żółte kwiaty, które zasadzili  uczniowie przypominać im będą wszystkie dzieci, które zginęły w okresie II wojny światowej.
We wrześniu 1939 roku Niemcy najechały na Polskę, czym rozpoczęły II wojnę światową. Wkrótce armia niemiecka opanowała większość Europy. Ludność pochodzenia żydowskiego została skazana na zagładę. W gettach, obozach zagłady Żydzi  umierali z powodu morderczej pracy, zimna i głodu .Poprzez uczestnictwo w projekcie  uczniowie poznali jak ważne jest akceptowanie i poszanowanie ludzi różnych kultur i narodowości. Ludobójstwo nigdy nie jest pojedynczym zdarzeniem w czasie, ale stanowi stopniowy proces, który zaczyna się wtedy, gdy nie są powstrzymywane przypadki dyskryminacji, rasizmu i nienawiści oraz wtedy, gdy ludziom odmawia się uznania ich praw człowieka i praw obywatelskich. Z tego powodu ważne jest żebyśmy szanowali różnice pomiędzy nami i głośno sprzeciwiali się przypadkom niesprawiedliwości.

Koordynator Projektu
Sybilla Hofman-Migdalska
Gmina Konopiska
Miejscowość Konopiska zawdzięcza swoją nazwę konopii, którą uprawiali mieszkańcy okolicy. W skład gminy wchodzą następujące sołectwa: Konopiska (siedziba urzędu gminy), Aleksandria I, Aleksandria Druga, Hutki, Jamki, Kopalnia, Leśniaki, Łaziec, Rększowice, Walaszczyki, Wąsosz, Wygoda, Korzonek, Kowale.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Redakcja oraz właściciel serwisu PowiatCzestochowski.pl nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).