Sobota, 16 lutego 2019r. | Imieniny: Danuty, Julianny, Daniela
Pokaż menu

Piknik Naukowy

Czerwiec 15, 2018

 

Piknik Naukowy to największa plenerowa impreza w Europie, która udowadnia, że nauka może być naprawdę pasjonująca. Piknik jest dla osób, które interesują się nauką i chcą zobaczyć ją z bliska. Ale jest to też miejsce dla tych, którzy fascynacji doświadczeniami naukowymi jeszcze nie poczuli – piknikowe prezentacje mogą w nich zaszczepić tego bakcyla. Dlatego nie mogło nas tam zabraknąć. W minioną sobotę 9 czerwca 2018 r uczniowie gimnazjum i szkoły podstawowej w Konopiskach wzięli udział w tej fascynującej imprezie, która już po raz 22 odbyła się na Stadionie Narodowym w Warszawie.

Z czym kojarzy ci się ruch? Z aktywnością fizyczną? Szybkimi samochodami? Nowoczesną technologią, dzięki której powstają skomplikowane maszyny? A może z Układem Słonecznym i orbitowaniem planet? Na tegorocznym 22. Pikniku Naukowym mogliśmy spojrzeć  na ruch z wielu perspektyw.

Od dynamiki atomów po zderzenia galaktyk, ruch wydaje się charakterystyczną cechą konstrukcji Wszechświata. Nie zawsze go można dostrzec gołym okiem. W wyobrażeniu i zrozumieniu zasad ruchu w skali mikro pomogli naukowcy, którzy opowiadali o ruchu cząstek w akceleratorach. Na stanowisku instytutu uczniowie mogli przeobrazić się w badacza Wszechświata. Ruch w nieco bardziej namacalnej skali przedstawili eksperci Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu im. M. Kopernika w Toruniu. Przygotowali oni wiele interaktywnych eksperymentów, które w zabawny sposób przybliżali zasady rządzące ruchem w otaczającym nas świecie. Na stanowisku Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego mogliśmy dowiedzieć się co widzą badacze w falach utworzonych na piasku przez ruch wody. Mieliśmy również okazję wywołać i przeanalizować własne trzęsienie ziemi. By zmienić perspektywę i zobaczyć ruch jeszcze większych obiektów na stanowisku Centrum Studiów Polarnych dowiedzieliśmy się jak szarżują i dzielą się lodowce.

Ludzie w ruchu: społeczeństwo i transport. Wszystko w świecie jest w ruchu. My również. Czasem pieszo, czasem dzięki mniej lub bardziej tradycyjnym środkom komunikacji. Najnowocześniejsze technologie transportowe zaprezentowali eksperci z Akademii Górniczo- Hutniczej w Krakowie. Zobaczyliśmy terenowe motocykle elektryczne oraz łódź solarną, a samochód przyszłości poznaliśmy na stanowisku Uniwersytetu Śląskiego. Na stanowisku Głównego Urzędu Miar mogliśmy poznać budowę i zasadę działania laserowego miernika prędkości oraz videorejestratora. Przykładem ruchu są również migracje. Piknik przybliżył ich przyczyny i konsekwencje. Na stanowisku Głównego Urzędy części Polski.

Maszyny w ruchu: manipulatory, roboty, pojazdy. Tam gdzie warunki są wyjątkowo niesprzyjające dla życia, coraz częściej zastępują nas maszyny. Wiele z nich eksploruje kosmos. Na stanowisku Politechniki Wrocławskiej poznaliśmy budowę i zasadę działania lądownika marsjańskiego oraz tajniki konstrukcji zawieszenia w łazikach marsjańskich. Mogliśmy zobaczyć również roboty pracujące pod wodą. Badacze Politechniki Śląskiej opowiadali o zasadach poruszania się robotów mobilnych. Pozwolili również poruszać robotyczną ręką. Uczniowie mogli wcielić się w rolę konstruktora i samodzielnie zbudować niezwykłe urządzenie jakim jest Maszyna Goldberga. Składa się ona ze skomplikowanych mechanizmów, wykonujących bardzo proste czynności działających na zasadzie reakcji łańcuchowych. Tak samo tworzone są konstrukcje z bloczków domina. Wprawienie w ruch pierwszego elementu rozpoczyna kaskadę ruchu połączonych ze sobą modułów.

Ciało w ruchu. Człowiek to zadziwiająca konstrukcja biomechaniczna. Nieco ponad dwieście kości, kilkaset mięśni, a wszystko pod kontrolą milionów komórek nerwowych, a w naszym wnętrzu panuje ciągły ruch. Płynie krew i limfa, bije serce, płuca zmieniają objętość, mięśnie kurczą się i rozkurczają. Ten ruch jest warunkiem życia. O ruchu serca i możliwości jego wspomagania opowiadali eksperci z Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii im. prof. Zbigniewa Religi. Na stanowisku Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku mogliśmy sprawdzić czym można zastąpić nerkę. Jak ruszać się zdrowo i właściwie o tym mówili pracownicy Akademii Wychowania Fizycznego. Fizjoterapeuci mogli sprawdzali budowę naszych stóp. Od ich stanu przecież zależy ukształtowanie wielu stawów oraz jakość ruchu.

O tych i wielu innych aspektach tegorocznego tematu Pikniku mogliśmy się dowiedzieć podczas tegorocznej imprezy.
Renata Ułamek

Foto: SP Konopiska
Gmina Konopiska
Miejscowość Konopiska zawdzięcza swoją nazwę konopii, którą uprawiali mieszkańcy okolicy. W skład gminy wchodzą następujące sołectwa: Konopiska (siedziba urzędu gminy), Aleksandria I, Aleksandria Druga, Hutki, Jamki, Kopalnia, Leśniaki, Łaziec, Rększowice, Walaszczyki, Wąsosz, Wygoda, Korzonek, Kowale.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Redakcja oraz właściciel serwisu PowiatCzestochowski.pl nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).