Środa, 24 kwietnia 2019r. | Imieniny: Horacego, Feliksa, Grzegorza
Pokaż menu

REALIZACJA PROJEKTU „ZAPROGRAMUJ PRZYSZŁOŚĆ” W SZKOLE PODSTAWOWEJ W ALEKSANDRII

Marzec 20, 2018

 

         Od stycznia  bieżącego roku w naszej szkole cyklicznie odbywają się zajęcia w ramach innowacyjnego projektu „Zaprogramuj przyszłość”, w których biorą udział uczniowie klas  III A i III B. Spotkania te zostały zaprojektowane według myśli przewodniej, której celem jest wdrażanie podstaw programowania i rozwijania umiejętności cyfrowych w praktyce. Jest to inicjatywa Fundacji Orange i Stowarzyszenia Mistrzów Kodowania,  realizowana ze środków Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa w ramach działania „Innowacyjne rozwiązania na rzecz aktywizacji cyfrowej”.

        Programowanie (lub kodowanie) to porozumiewanie się z komputerem za pomocą instrukcji napisanych w zrozumiałym dla niego języku. Takie instrukcje to programy komputerowe. Jednak na etapie edukacji wczesnoszkolnej programowanie rozwijane jest przez naukę logicznego myślenia, orientację przestrzenną, pamięć, pobudzanie wyobraźni, wyzwalanie kreatywności, a przy okazji liczenie. Programowanie to szereg uniwersalnych zasad i reguł, które dzieci – uczestnicy projektu „Zaprogramuj przyszłość” poznają dzięki grom i zabawom „bez komputera” (offline). Ważna jest również praca w zespole i umiejętność wspólnego rozwiązywania problemów – kompetencje, które są niezbędne w codziennym życiu.

       Szkoła przystępując do programu otrzymała  zestawy do prowadzenia atrakcyjnych zajęć z nowych technologii, m.in. zestaw robotów Wonderpack i robota Dash, matę edukacyjną, zestaw mechatroniki ,,MaKey  MaKey”  oraz  tablety.

        Za nami już kilka zajęć związanych z programowaniem i kodowaniem. Dzieci bardzo chętnie uczestniczą w zajęciach, na których zgłębiają tajniki takich aplikacji jak: Scratch Junior, Kodable, Bit by Bit czy Lightbot. Równie dodrze bawimy się na macie do kodowania, układamy sudoku, tworzymy gry i kodujemy z kubeczkami.

,,Zaprogramuj przyszłość” to kompleksowy projekt edukacji cyfrowej, który stanowi odpowiedź na wyzwania współczesnej edukacji i pozwala zdobyć kompetencje przyszłości, jak również nabyć umiejętności  twórczego  korzystania  z nowych technologii.  Wspólne kodowanie i programowanie przynosi dzieciom i prowadzącym wiele radości oraz satysfakcji z wykonywanych zadań.

                                                                                                 Longina  Jeziorska

GALERIA
Gmina Konopiska
Miejscowość Konopiska zawdzięcza swoją nazwę konopii, którą uprawiali mieszkańcy okolicy. W skład gminy wchodzą następujące sołectwa: Konopiska (siedziba urzędu gminy), Aleksandria I, Aleksandria Druga, Hutki, Jamki, Kopalnia, Leśniaki, Łaziec, Rększowice, Walaszczyki, Wąsosz, Wygoda, Korzonek, Kowale.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Redakcja oraz właściciel serwisu PowiatCzestochowski.pl nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).