Środa, 15 lipca 2020r. | Imieniny: Henryka, Wlodzimierza, Dawida
Pokaż menu

Szkolna wycieczka do Oświęcimia

07 listopada, 2019

 

30 października uczniowie klas ósmych oraz siódmych ze szkoły w Konopiskach odwiedzili niemiecki obóz koncentracyjny Auschwitz-Birkenau. Jest to miejsce cierpienia i śmierci ponad 1 000 000 osób.

Przez słynną bramę z napisem "Arbeit macht frei" weszliśmy na teren obozu. Pani przewodnik opowiadała o różnych miejscach i o torturach stosowanych przez nazistów.  Zobaczyliśmy, jak wyglądało życie codzienne więźniów, w jakich warunkach musieli oni żyć oraz jak ich zabijano... Uczciliśmy pamięć zamordowanych chwilą ciszy przy ścianie straceń, przy której rozstrzelano wiele, wiele osób.
Największym poruszeniem było dla nas wejście do komory gazowej oraz krematorium.
Na terenie obozu znajduje się również miejsce, w którym został stracony komendant obozu Rudolf Hoess. Następnym zaskoczeniem była wielkość drugiej części obozu, czyli Birkenau. Szliśmy drogą, która dla wielu była tą ostatnią...  Prowadzi ona prosto do ruin krematoriów. Następnie zobaczyliśmy drewniane baraki, w których przebywali więźniowie oraz wagon, którym przywożono więźniów. 

W drugiej części dnia odwiedziliśmy Pszczynę. Zwiedziliśmy piękny zamek w stylu neobarokowym. Przewodnik opowiedział nam dokładnie o każdym z pomieszczeń i o jego mieszkańcach. Największe wrażenie zrobiła na nas sala lustrzana, w której odbywały się także koncerty. Nazwa nie wzięła się znikąd, ponieważ wisi tam kilka ogromnych luster
o powierzchni 14m2 każde.
Po zwiedzaniu  mogliśmy skorzystać z atrakcji na rynku. Zmęczeni, ale zadowoleni wieczorem wróciliśmy do domu.

Myślę, że wizyta w takim miejscu, którym jest Auschwitz, zostawiło ślad w każdym z nas. Oglądając zaś wspaniały zamek mogliśmy zobaczyć i poznać ówczesną architekturę.

Patryk Socha, uczeń klasy VIIIa

 

 
Gmina Konopiska
Miejscowość Konopiska zawdzięcza swoją nazwę konopii, którą uprawiali mieszkańcy okolicy. W skład gminy wchodzą następujące sołectwa: Konopiska (siedziba urzędu gminy), Aleksandria I, Aleksandria Druga, Hutki, Jamki, Kopalnia, Leśniaki, Łaziec, Rększowice, Walaszczyki, Wąsosz, Wygoda, Korzonek, Kowale.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Redakcja oraz właściciel serwisu PowiatCzestochowski.pl nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).