Sobota, 21 kwietnia 2018r. | Imieniny: Anzelma, Bartosza, Feliksa
Pokaż menu

Tadeusz Kościuszko patronem szkoły w Rększowicach!

Maj 16, 2017

 

Rok 2017 to między innymi rok Tadeusza Kościuszki-Najwyższego Naczelnika Siły Zbrojnej Narodowej, ogólnonarodowego powstania, zwanego insurekcją kościuszkowską, polskiego i amerykańskiego generała, "niezłomnego bojownika w walkach o niepodległość". W tym roku  ma  miejsce 200. rocznica śmierci  tego bohatera, symbolu wolności i wzoru patrioty.

"Tadeusz Kościuszko zajmuje szczególne miejsce w panteonie narodowych bohaterów. Jest symbolem wolności i wzorem patrioty nie tylko dla obywateli Rzeczypospolitej Polskiej. Uosabiał najlepsze wartości: tolerancję i równość; Thomas Jefferson, jeden z autorów amerykańskiej Deklaracji Niepodległości, nazwał Tadeusza Kościuszkę najprawdziwszym synem wolności, oddając mu hołd w związku z jego działalnością w Stanach Zjednoczonych Ameryki" - zaakcentowano w przyjętej uchwale. 

W związku z tym , że nasza szkoła w Rększowicach  nosi imię tegoż bohatera prowadzone są różnorakie działania upamiętniające tę postać. I tak uczniowie, poznając sukcesywnie życie i działalność Tadeusza Kościuszki, wykonywali piękne albumy o patronie szkoły, z których powstała na korytarzu  wystawa, dzięki której również młodsze dzieci mogły poznawać tę historyczną postać. Dodatkowym źródłem informacji są też ekspozycje obrazujące działalność bohatera Polski i Stanów Zjednoczonych.

Kolejnym działaniem było ogłoszenie Ogólnopolskiego Konkursu na Wiersz Patriotyczny  o Tadeuszu Kościuszce pod patronatem Wójta Gminy Konopiska Jerzego Żurka. Celem konkursu było głównie popularyzowanie poezji o tematyce  patriotycznej, poznawanie życia i działalności Tadeusza Kościuszki, wyeksponowanie istotnego i oryginalnego dla polskiej poezji  wątku patriotycznego, zachęcanie do kształtowania poczucia silnej więzi emocjonalnej, społecznej i kulturowej z własnym narodem, z jego historią, tradycją i wartościami, rozwijanie wrażliwości na słowo poetyckie o tematyce patriotycznej. Utrwalanie poczucia dumy narodowej.

Temat wcale nie był łatwy, mimo to uczniowie ze szkół podstawowych i gimnazjów podjęli wyzwanie. Wpłynęły do nas wiersze, uczące patriotyzmu, pełne mądrości historycznych.

Komisja konkursowa przyznała następujące miejsca:
kategoria szkoły podstawowe:
I m. Jakub Wróbel  kl. IV Szkoła Podstawowa nr 28 w Gdyni,
II m. Maria Rudnik  kl. VI Szkoła Podstawowa w Konopiskach,
Wyróżnienie- Martyna Mirczak kl. VI  Szkoła Podstawowa w Konopiskach, 

kategoria gimnazja:
I m. Natalia Kowalska  kl. I ZS w Konopiskach,
II m. Aleksandra Glondalska kl. I ZS w Konopiskach.

Wręczenie nagród odbędzie się na uroczystej akademii, podczas której uczniowie z ZSP w Rększowicach  zaprezentują program, w którym pokażą, że piękne tradycje kościuszkowskie żyją w świadomości narodu od wielu pokoleń i uczą miłości do ojczyzny.

Ponadto w kolejnych miesiącach planowane są jeszcze takie działania jak : Wewnątrzszkolny Konkurs Wiedzy o Tadeuszu Kościuszce, podczas którego uczniowie będą rywalizować między sobą, prezentując wiedzę, jaką przystało mieć wychowankowi uczącemu się w szkole imienia tego bohatera oraz lekcje wychowawcze przeprowadzone według scenariusza przygotowanego przez nauczycielkę historii i przystosowanego do odpowiedniej grupy wiekowej.

Cieszymy się, że jesteśmy szkołą imienia Tadeusza Kościuszki- bohatera historycznego, niezaprzeczalnego autorytetu i wzoru do naśladowania dla współczesnych. Od niego możemy pobierać lekcje patriotyzmu, miłości do własnego kraju oraz budowania historii.

Alicja Kamińska
Sybila Hofman -Migdalska

Zobacz galerię zdjęć...
Gmina Konopiska
Miejscowość Konopiska zawdzięcza swoją nazwę konopii, którą uprawiali mieszkańcy okolicy. W skład gminy wchodzą następujące sołectwa: Konopiska (siedziba urzędu gminy), Aleksandria I, Aleksandria Druga, Hutki, Jamki, Kopalnia, Leśniaki, Łaziec, Rększowice, Walaszczyki, Wąsosz, Wygoda, Korzonek, Kowale.

Dodaj komentarz

Redakcja oraz właściciel serwisu PowiatCzestochowski.pl nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).