Środa, 24 kwietnia 2019r. | Imieniny: Horacego, Feliksa, Grzegorza
Pokaż menu

Topienie Marzanny w Wygodzie

Marzec 22, 2018

Wiosna, w dniu swojego święta tj. 21 marca nie rozgościła się jeszcze u nas na dobre. W pierwszych godzinach swojego „panowania” uraczyła wszystkich ogrzewającymi promieniami słonecznymi, a po chwili delikatnym śniegowym puchem. Nie przeszkadzało to Paniom z Koła Gospodyń Wiejskich w Wygodzie oraz dzieciom z Przedszkola Lingwistycznego „Oxford for Kids” w dokonaniu obrzędu pożegnania zimy.

Zgodnie z pradawną tradycją „Marzannę” - symbol zimy - utopiono w rzece Konopce przepływającej przez naszą miejscowość. Po dokonaniu rytuału „topienia Marzanny” wszyscy uczestnicy udali się do Domu Sołeckiego w Wygodzie, na przygotowany przez członkinie KGW, słodki poczęstunek. Dzięki wsparciu finansowemu Gminy, dla najmłodszych uczestników wydarzenia przygotowano drobne, wiosenno-wielkanocne upominki, które sprawiły im dużą radość.

M.Nowak/GCKiR
Gmina Konopiska
Miejscowość Konopiska zawdzięcza swoją nazwę konopii, którą uprawiali mieszkańcy okolicy. W skład gminy wchodzą następujące sołectwa: Konopiska (siedziba urzędu gminy), Aleksandria I, Aleksandria Druga, Hutki, Jamki, Kopalnia, Leśniaki, Łaziec, Rększowice, Walaszczyki, Wąsosz, Wygoda, Korzonek, Kowale.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Redakcja oraz właściciel serwisu PowiatCzestochowski.pl nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).