Sobota, 16 lutego 2019r. | Imieniny: Danuty, Julianny, Daniela
Pokaż menu

Udana, deszczowa wycieczka

Czerwiec 15, 2018

 

W dniu 12 czerwca 2018r. uczniowie Szkoły Podstawowej w Konopiskach, korzystający ze świetlicy szkolnej wraz z opiekunami P. Barbarą Kozieł i P. Marią Szymanek wybrali się na wycieczkę do Olsztyna koło Częstochowy. Po wielu dniach słonecznej pogody, wtorek przywitał nas deszczem. Okazało się jednak, że w deszczowej aurze wycieczka może być również przyjemna. Pobyt w Olsztynie rozpoczęliśmy od spaceru w deszczu. Następnie obejrzeliśmy ruchomą szopkę. W stuletniej zabytkowej chałupie mieści się galeria Jana Wewióra. W pierwszej izbie zgromadzone są drewniane rzeźby aniołów. Zaprezentowane w kolorowych barwach, zwykle z instrumentem muzycznym w rękach, odbierane są jako opiekunowie i przyjaciele ludzi. W drugiej izbie wyeksponowana jest ruchoma szopka. Przedstawione są w niej sceny z narodzenia Pana Jezusa, Świętej rodziny oraz tradycje mieszkańców Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Postacie w szopce pracują, tańczą, wykonują różne codzienne czynności. Nad całością góruje makieta olsztyńskiego zamku. Gospodarz-rzeźbiarz zaprowadził nas również do podziemnego lochu. Tutaj znajduje się ekspozycja związana z sławną bitwą o zamek olsztyński. Obroną dowodził Kacper Karliński, który poświęcił życie własnego syna, ratując zamek przed wrogiem. Niezwykłą atrakcją było niespodziewane pojawienie się diabła Boruty, chcącego porwać kogoś z uczestników wycieczki. Wysłuchaliśmy również fragmentu słuchowiska radiowego z efektami akustycznymi bitwy i śpiewu „białej damy”. Jednak najbardziej podobały nam się barwne opowieści rzeźbiarza mówione przepiękną polszczyzną.

Kolejną atrakcją wycieczki było zwiedzanie chaty na Zakolu zwaną „Wójtówka”. Tutaj przywitał nas aktor Stanisław Brzezina Kałkus. Podziwialiśmy oryginalny wystrój chaty sprzed stu lat: stary piec do pieczenia chleba, garnki gliniane i żeliwne, kredens szafy, drewniane łóżka i stoliki. Spotkanie z aktorem przebiegało jako próba umiejętności dramatycznych uczniów. Dzieci zaprezentowały swoje umiejętności recytacyjne i muzyczne, gry aktorskie z możliwością przebierania się w różne stroje.

A wszystko po to, aby móc wyrazić siebie, swoją odrębność, autentyczność, niepowtarzalność. Zakończenie wycieczki nastąpiło w gospodarstwie agroturystycznym „U Ani”, gdzie zjedliśmy kiełbaski z grilla. Pełni wrażeń wróciliśmy do Konopisk.

Wycieczka, pod wpływem pogody, z krajoznawczo-turystycznej, przekształciła się w lekcję wiedzy o regionie. Uczniowie poznali elementy kultury i sztuki Jury Krakowsko -Częstochowskiej.

Maria Szymanek
Foro. SP Konopiska 
Gmina Konopiska
Miejscowość Konopiska zawdzięcza swoją nazwę konopii, którą uprawiali mieszkańcy okolicy. W skład gminy wchodzą następujące sołectwa: Konopiska (siedziba urzędu gminy), Aleksandria I, Aleksandria Druga, Hutki, Jamki, Kopalnia, Leśniaki, Łaziec, Rększowice, Walaszczyki, Wąsosz, Wygoda, Korzonek, Kowale.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Redakcja oraz właściciel serwisu PowiatCzestochowski.pl nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).