Sobota, 22 września 2018r. | Imieniny: Tomasza, Maurycego, Joachima
Pokaż menu
Wolna powierzchnia

Wycieczka profilaktyczno – edukacyjna do Chorzowa

Październik 10, 2017

 

3 października uczniowie klas V i VI Zespołu Szkolno – Przedszkolnego im. Jana Kochanowskiego w Aleksandrii uczestniczyli w wycieczce profilaktyczno – edukacyjnej do Państwowej Straży Pożarnej i Planetarium Śląskiego w Chorzowie.

W powstałym, na terenie Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej „Centrum Edukacji Przeciwpożarowej” realizowany jest od 2014r. program profilaktyczno – edukacyjny skierowany do dzieci i młodzieży, polegający na ciągłym podnoszeniu wiedzy i świadomości społecznej dotyczącej określonych zagrożeń i propagowaniu podstawowych zasad zachowania w przypadku niebezpieczeństwa, w tym także edukacja w zakresie zapobiegania powstawania zagrożenia pożarowego oraz użycia podręcznego sprzętu gaśniczego czy urządzeń przeciwpożarowych.

W Centrum uczniowie uczestniczyli w części edukacyjnej tzw. „Ścieżce bezpieczeństwa” podzielonej na pięć sektorów tematycznych: „Zagrożenie czadem”, „Pożar mieszkania”, „Pożar lasu”, „Wypadek drogowy”, „Katastrofa budowlana”. Obok filmów pokazowych mogli obejrzeć inscenizacje skutków pożarów czy wypadków drogowych wzbogacone efektami specjalnymi w realnie zaaranżowanych na tę potrzebę pomieszczeniach. Drugim etapem pobytu w Centrum była „Mała strażnica” - miejsce, w którym zwiedzający mieli okazję poczuć się jak strażacy, zobaczyć sprzęt i mundury strażackie, zjechać  na ześlizgu, wsiąść do prawdziwego wozu strażackiego, a także, co było szczególnie dla nich atrakcyjne, uczestniczyć w akcji pożarniczej.

Drugą część wycieczki zaplanowano w Planetarium Śląskim w Chorzowie, gdzie uczniowie wzięli udział w dwugodzinnych zajęciach pt.: „A jednak się kręci...”, dzięki którym udoskonalili umiejętność orientacji na sferze niebieskiej, wzbogacili wiedzę o gwiazdach i gwiazdozbiorach oraz Układzie Słonecznym, a także mogli podziwiać największą lunetę obserwacyjną w Polsce. Niewątpliwie interesującym dla młodzieży elementem wizyty w Śląskim Planetarium były zajęcia w stacji klimatologicznej, której bazę stanowi ogródek meteorologiczny urządzony i wyposażony zgodnie z instrukcją dla stacji meteorologicznych Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. W stacji uczniowie uczestniczyli w zajęciach „Od pomiarów do prognozy”, podczas której przypomnieli sobie znane z lekcji przyrody terminy związane z pogodą i jej składnikami, a także mogli obserwować bardziej i mniej sobie znane przyrządy pomiarowe,  w tym barometry i barograf do pomiaru i zapisu wartości ciśnienia atmosferycznego. Wycieczkę zakończył ogląd ogródka meteorologicznego i umieszczonych w nim przyrządów.

Sylwia Herman

FOTORELACJA ZS-P ALEKSANDRIA 
Gmina Konopiska
Miejscowość Konopiska zawdzięcza swoją nazwę konopii, którą uprawiali mieszkańcy okolicy. W skład gminy wchodzą następujące sołectwa: Konopiska (siedziba urzędu gminy), Aleksandria I, Aleksandria Druga, Hutki, Jamki, Kopalnia, Leśniaki, Łaziec, Rększowice, Walaszczyki, Wąsosz, Wygoda, Korzonek, Kowale.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Redakcja oraz właściciel serwisu PowiatCzestochowski.pl nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).