Sobota, 16 lutego 2019r. | Imieniny: Danuty, Julianny, Daniela
Pokaż menu

XVII Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom w Hutkach

Czerwiec 22, 2018

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Hutkach od lat bierze czynny udział w ogólnopolskiej kampanii ,,Cała Polska czyta dzieciom’’. W tym roku również przystąpiliśmy do XVII Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom. Celem projektu jest podniesienie świadomości społeczeństwa na temat roli głośnego czytania dzieciom przez rodziców, opiekunów, nauczycieli dla ich wszechstronnego rozwoju.
To święto czytania w tym roku przebiega pod hasłem ,,Czytanie łączy pokolenia’’. Spotkanie z dziećmi z kl. ,,0’’, I  i III szkoły podstawowej odbyło się w Gminnej Bibliotece w Hutkach przy współpracy pani Zdzisławy Szydłowskiej. Wśród zaproszonych gości byli: pani Stefania Kamińska – jedna z najstarszych mieszkanek wsi Hutki a zarazem prababcia naszych uczniów, pani Kazimiera Jaśkiewicz – aktywna czytelniczka tej biblioteki, sekretarz Gminy Konopiska pani Barbara Ankowska-Lis, sołtys wsi Hutki – pani Halina Ernt, przewodnicząca KGW Hutki – pani Anna Bałdyga, dyrektor GCKiR w Konopiskach – pani Iwona Lisek oraz proboszcz parafii NSPJ w Rększowicach ks. Sebastian Ciastek. Do czytania włączyła się również  dyrektor ZSP – pani Tamara Gwóźdź oraz nauczycielki: Krystyna Badora, Iwona Maj i Maria Wołczyk.
Goście czytali dzieciom wiersze Juliana Tuwima, a wśród nich: ,,Słoń Trąbalski’’, ,,Okulary’’, ,,Murzynek Bambo’’, ,,Ptasie radio’’, ,,Zosia Samosia’’, ,,Pstryczek’’, ,,O Panu Tralalińskim”, i oczywiście ,,Lokomotywa”. Duże wrażenie na wszystkich uczestnikach spotkania wywarły wspomnienia p. Stefanii Kamińskiej z czasów jej młodości. Większość ludzi na wsi nie potrafiło wtedy czytać i pisać, a książka była raczej niedostępna. Ludzie ciekawi świata gromadzili się po domach i słuchali czytania przez uczącą się młodzież, m.in. ,,Krzyżaków’.
Ogólnopolski tydzień czytania dzieciom to święto małych i dużych czytelników. Codzienne czytanie dzieciom zachęca do budowania więzi z dzieckiem, uczy języka i myślenia, rozwija jego wyobraźnię i wrażliwość społeczną. Czytający goście przyznali, że książka też towarzyszyła im od dzieciństwa. To ogromnie ważne, by zachęcać dzieci do czytania. Dzięki temu wspólnie tworzymy lepszy i bardziej wartościowy świat.

Organizator projektu Krystyna Badora
Gmina Konopiska
Miejscowość Konopiska zawdzięcza swoją nazwę konopii, którą uprawiali mieszkańcy okolicy. W skład gminy wchodzą następujące sołectwa: Konopiska (siedziba urzędu gminy), Aleksandria I, Aleksandria Druga, Hutki, Jamki, Kopalnia, Leśniaki, Łaziec, Rększowice, Walaszczyki, Wąsosz, Wygoda, Korzonek, Kowale.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Redakcja oraz właściciel serwisu PowiatCzestochowski.pl nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).