Poniedziałek, 17 grudnia 2018r. | Imieniny: Olimpii, Lazarza, Floriana
Pokaż menu
Wolna powierzchnia

Centrum Nauki Kopernik w Lelowie

Marzec 08, 2018
Dwór Antoniego Schutza w Bogumiłku - Wojciech Domagała / Wikipedia / CC BY-SA 3.0 pl Dwór Antoniego Schutza w Bogumiłku - Wojciech Domagała / Wikipedia / CC BY-SA 3.0 pl


Po raz pierwszy w województwie śląskim zorganizowano bezpłatną wystawę objazdową „Eksperymentuj”. Naukobus, to nowoczesne mobilne laboratorium, które Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego wraz z Centrum Nauki Kopernik zaprezentowało 5 i 6 marca 2018 dla uczniów szkoły ZSP w Lelowie oraz zaproszonych szkół, a także mieszkańców Lelowa.

Wystawa została otwarta o godz. 10:00 z udziałem Pani Lidii Burzyńskiej – poseł na Sejm RP, Pana Krzysztofa Molendy – Wójta Gminy Lelów, Pani Renaty Samek – dyrektora ZSP w Lelowie oraz nauczycieli, pracowników i uczniów z ZSP w Lelowie.

Wystawa objazdowa stworzona została przez specjalistów z CNK w oparciu o eksponaty interaktywne. To znaczy, że trzeba wszystkiego spróbować samodzielnie: dotknąć, sprawdzić, przetestować. Zwiedzający na stanowiskach mógł doświadczyć, jak działają jego własne zmysły i mózg. Niejeden wynik eksperymentu wprawiał w zdumienie. Poprzez łączenie nauki i zabawy dzieci mogły przeprowadzić doświadczenia z zakresu fizyki i przyrody, poznać tajniki ludzkiego organizmu, a także wykorzystać matematykę w praktyce – a to wszystko pod okiem animatorów z warszawskiego Centrum Nauki Kopernik. Angażujące uczniów eksperymenty to sposób na rozbudzenie ich ciekawości i zainspirowanie do samodzielnego zdobywania wiedzy. Niejednokrotnie wywoływały salwy śmiechu, a co najważniejsze wzbudzały ciekawość. Wystawa cieszyła się dużym zainteresowaniem. Łącznie odwiedziło ją około 800 osób.

Wystawa składała się z 18 interaktywnych eksponatów prezentowanych na Hali Sportowej w Lelowie:

1. Łamigłówki

2. O szyfrach jawnie (Szyfry)

3. Oszukaj swój wzrok

4. Gdy rządzi przypadek  (Tablica Galtona) - zapas

5. Trójkąty i kwadraty (Twierdzenie Pitagorasa) – zapas

6. Jak powstaje film (Animacje)

7. Człowiek układanka

8. Wirujące krzesło

9. Wyścigi walców (Dziwne walce)

10. Najszybsza zjeżdżalnia

11. Znikające kolory (Jak widzisz barwy)

12. Jakie dźwięki słyszysz? (Jakie częstotliwości słyszysz)

13. Szybkość reakcji

14. Sprawdź swoją pamięć

15. Uciążliwe echo

16. Co spadnie pierwsze (Próżnia i tarcie)

17. Półkule magdeburskie

18. Silny jak serce

19. Zawieszona piłka

20. Kula plazmowa

 

Edukatorami powyższych atrakcji byli:

Piotr Marsz,

Daria Piątkowska

Anna Szczepańska

 

/> /> /> /> /> /> /> /> /> /> /> /> /> /> /> /> /> /> /> /> /> /> /> /> /> /> /> /> /> /> /> /> /> /> /> /> /> /> /> /> />

Źródło: Urząd Gminy LelówGmina Lelów
Gmina Lelów jest położona w południowo – wschodniej części powiatu częstochowskiego. Lelów jest gminą wiejską w skład której wchodzi 17 sołectw: Biała Wielka, Celiny, Drochlin, Gródek, Konstantynów, Lelów, Lgota Błotna, Mełchów, Nakło, Podlesie, Paulinów, Staromieście, Lgota Gawronna, Skrajniwa, Ślęzany, Turzyn, Zbyczyce.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Redakcja oraz właściciel serwisu PowiatCzestochowski.pl nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).