Sobota, 11 lipca 2020r. | Imieniny: Olgi, Kaliny, Benedykta
Pokaż menu

Dzień Samorządu Terytorialnego

27 maja, 2020
Pałac w Białej Wielkiej - LuzynaS / Wikipedia / CC BY-SA 3.0 pl Pałac w Białej Wielkiej - LuzynaS / Wikipedia / CC BY-SA 3.0 pl


W dniu 27 maja przypada Dzień Samorządu Terytorialnego. Dzień, który upamiętnia wybory samorządowe z 27 maja 1990 roku. 30 lat temu odbyły się pierwsze w pełni wolne i demokratyczne wybory na poziomie gmin. Ustawa z dnia 8 marca 1990 r. przywróciła w Polsce po 40 latach samorząd terytorialny.  Państwo postanowiło się podzielić z samorządem częścią władzy zwierzchniej, która należy do Narodu. Stanowi ona, że mieszkańcy gminy stanowią z mocy prawa wspólnotę samorządową i sami i na własną odpowiedzialność decydują  o istotnych sprawach dla wspólnoty. O ustanowieniu tego Święta zdecydował 29 czerwca 2000 r. Sejm w specjalnej uchwale na 10-lecie odrodzenia polskiego samorządu terytorialnego. W uchwale Sejm podkreślił znaczenie samorządów dla tworzenia lokalnych więzi i budowy silnego państwa. Ustanawiając Święto Samorządu Terytorialnego wyraził uznanie i szacunek w stosunku do wszystkich osób, które przyczyniły się do jego powstania i działalności. Jest to piękne święto, które powinno być obchodzone z radością, dumą w lokalnych wspólnotach.  W imieniu Gminy Lelów i swoim, pragnę życzyć wszystkim, którzy na przestrzeni 30 lat byli zaangażowani w prace tworzenia naszej lokalnej społeczności – wytrwałości, gorliwości w działaniu, a także społecznej akceptacji, która jest źródłem satysfakcji i motywacji do dalszej pracy. Wierzę, że dzięki Państwa zaangażowaniu nadchodzące lata będą czasem lokalnego rozwoju.

Przyjęło się, że 27 maja to także Święto Pracowników Samorządowych. Życzę wszystkim pracownikom samorządowym zatrudnionym oraz we wszystkich jednostkach organizacyjnych Gminy: pracownikom Urzędu Gminy, ośrodka zdrowia, szkół, przedszkola, ośrodka kultury, bibliotek, żłobka,  wielu sukcesów zawodowych, wytrwałości w dążeniu do realizacji zamierzonych celów, a także motywacji i energii do codziennej pracy. Dzięki Państwa zaangażowaniu i umiejętności w podejmowaniu trafnych decyzji,  wsie naszej małej ojczyzny rozwijają się i pięknieją, stając się przyjaznym miejscem dla swoich mieszkańców. Chciałbym również, abyśmy wszyscy jako członkowie lokalnych wspólnot na poziomie gminnym, powiatowym, wojewódzkim podziękowali nawzajem samym sobie. Potrafimy być samorządni i dbać o Polskę, która jest wokół nas, najbliżej nas. Niech ta umiejętność będzie doskonalona każdego dnia i prowadzi nas w przyszłość.

Źródło: Urząd Gminy LelówGmina Lelów
Gmina Lelów jest położona w południowo – wschodniej części powiatu częstochowskiego. Lelów jest gminą wiejską w skład której wchodzi 17 sołectw: Biała Wielka, Celiny, Drochlin, Gródek, Konstantynów, Lelów, Lgota Błotna, Mełchów, Nakło, Podlesie, Paulinów, Staromieście, Lgota Gawronna, Skrajniwa, Ślęzany, Turzyn, Zbyczyce.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Redakcja oraz właściciel serwisu PowiatCzestochowski.pl nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).