Niedziela, 5 kwietnia 2020r. | Imieniny: Ireny, Wincentego
Pokaż menu

Gmina Lelów uzyskała dofinansowanie do OZE w projekcie partnerskim

18 lutego, 2020
Dwór Antoniego Schutza w Bogumiłku - Wojciech Domagała / Wikipedia / CC BY-SA 3.0 pl Dwór Antoniego Schutza w Bogumiłku - Wojciech Domagała / Wikipedia / CC BY-SA 3.0 pl


W wyniku renegocjacji Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego
na lata 2014-2020, Komisja Europejska wyraziła zgodę na zwiększenie alokacji przeznaczonej w programie na dofinansowanie inwestycji w odnawialne źródła energii (OZE).

Tym samym projekt pn. Odnawialne źródła energii poprawą jakości środowiska naturalnego na terenie Gmin Partnerskich: Tarnowskie Góry, Gaszowice, Jejkowice, Lyski, Krupski Młyn, Kuźnia Raciborska, Nędza, Lelów, Psary, Sośnicowice, Twaróg”, którego liderem jest Gmina Tarnowskie Góry, został wybrany do dofinansowania.

70 milionów złotych, w tym ponad 52 miliony unijnego dofinansowania, 11 gmin należących do 5 śląskich powiatów, 2646 budynków i 3598 ekologicznych instalacji, takich jak ogniwa fotowoltaiczne, kolektory słoneczne, pompy ciepła, kotły na biomasę - to liczbowe podsumowanie ekologicznego projektu.

Wartość zadania dla Gminy Lelów to 3 539 140,02 zł, a dofinansowanie ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i budżetu państwa stanowi 2 723 071,90 zł.

Celem głównym projektu jest przede wszystkim zwiększenie wielkości produkcji energii elektrycznej i cieplnej pochodzącej z odnawialnych źródeł energii w Gminach Lelów,
a w konsekwencji zmniejszenie emisji zanieczyszczeń do atmosfery, w tym CO2 i pyłu PM10. U mieszkańców wybudowanych zostanie 261 instalacji OZE, co stanowi około 13% wszystkich budynków mieszkalnych. To duży krok w ochronę środowiska na naszym terenie.

Od strony technicznej nad przygotowaniem projektu i wykonaniem dokumentacji
w gospodarstwach domowych czuwała firma Semper Power z Krupskiego Młyna.

Przedsięwzięcie  realizowane będzie w formule „parasolowej” co oznacza, że gmina będąca beneficjentem środków europejskich jest inwestorem,
a mieszkańcy będą wnosili jedynie wkład własny. Mieszkańcy, którzy wezmą udział w projekcie, otrzymają instalacje OZE zamówione w przetargu organizowanym przez gminę i to gmina przez 5 lat po zakończeniu projektu będzie ich właścicielem. Po zakończeniu okresu trwałości projektu instalacje zostaną przekazane na własność mieszkańcom.

Projekt dotyczy osób, które złożyły deklaracje na etapie przygotowania wniosku o dofinansowanie w latach 2017 i 2018. Proces podpisywania umów organizacyjno – finansowych wkrótce się rozpocznie i potrwa około 3 miesiące. W trakcie tego procesu – w razie rezygnacji niektórych mieszkańców z udziału zostanie ogłoszony nabór uzupełniający.

Zadanie realizowane jest w formule „zaprojektuj i wybuduj” dlatego zakładamy, że pierwsze prace projektowe ruszą w IV kwartale br. a prace montażowe będą trwały w roku 2021.

Instalacje będą finansowane w około 70% ze środków dofinansowania, natomiast pozostałe około 30% stanowił będzie wkład własny mieszkańców. Ostateczne wartości instalacji poznamy po wyłonieniu ich wykonawców w procedurze przetargowej.

/> /> />

Źródło: Urząd Gminy LelówGmina Lelów
Gmina Lelów jest położona w południowo – wschodniej części powiatu częstochowskiego. Lelów jest gminą wiejską w skład której wchodzi 17 sołectw: Biała Wielka, Celiny, Drochlin, Gródek, Konstantynów, Lelów, Lgota Błotna, Mełchów, Nakło, Podlesie, Paulinów, Staromieście, Lgota Gawronna, Skrajniwa, Ślęzany, Turzyn, Zbyczyce.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Redakcja oraz właściciel serwisu PowiatCzestochowski.pl nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).