Poniedziałek, 18 lutego 2019r. | Imieniny: Szymona, Konstancji, Flawiana
Pokaż menu

I Nagroda za Miód Leśny Mistrza Jana

Sierpień 03, 2018
Rynek w Lelowie - Grzadam / Wikipedia / CC BY-SA 3.0 Rynek w Lelowie - Grzadam / Wikipedia / CC BY-SA 3.0


Miło nam poinformować, że Miód Leśny Mistrza Jana z pasieki Pana Jana Duba  mieszkańca Lelowa  zdobył I Nagrodę w kategorii Miody w konkursie Nasze Kulinarne Dziedzictwo –Smaki Regionów  województwa śląskiego. Do udziału w konkursie zakwalifikowano 52 produktów oraz  9  ekip w części gastronomicznej. Komisja konkursowa przyznała wiele nagród równorzędnych i wyróżnień. Jury  oceniało  nie tylko walory smakowe, a przede wszystkim specyficzne i tradycyjne metody produkcji, zgodność z tradycją i zwyczajami kultywowanymi w regionie.Za wygraną pan Jan otrzymał  dyplomy i upominek  od Marszałka Województwa Śląskiego Wojciecha Saługi, Przewodniczącej Kapituły Krajowej konkursu, Izabelli Byszewskiej, Członka Kapituły Konkursowej Jana Zwolińskiego oraz Dyrektora Śląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Częstochowie, Marka Dziubka – współorganizatora konkursu.

Na tym jednak nie koniec sukcesów. Przedstawicielka gospodarstwa agroturystycznego „Pod Żródełkiem” Teresa Włodarska  i Anna Pszeniczka  za zupę szczawiową, pierogi z jagodami i bułki jagodzianki – lelowianki otrzymały dyplom uznania od Dyrektora Śląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego oraz nagrodę rzeczową od organizatorów konkursu.

Odbywający się konkurs jest szansą na podtrzymywanie tradycji kulinarnej i ocalenie od zapomnienia “kulinarnych perełek” regionu, które mają szansę na dołączenie do grona zarejestrowanych na Liście Produktów Tradycyjnych województwa Śląskiego. Obecnie na liście  tej znajduje  się 145 produktów z województwa  śląskiego. Produkty  do konkursu  Nasze Kulinarne  Dziedzictwo zgłoszone zostały przez pracowników  Śląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego.

/> />

Źródło: Urząd Gminy LelówGmina Lelów
Gmina Lelów jest położona w południowo – wschodniej części powiatu częstochowskiego. Lelów jest gminą wiejską w skład której wchodzi 17 sołectw: Biała Wielka, Celiny, Drochlin, Gródek, Konstantynów, Lelów, Lgota Błotna, Mełchów, Nakło, Podlesie, Paulinów, Staromieście, Lgota Gawronna, Skrajniwa, Ślęzany, Turzyn, Zbyczyce.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Redakcja oraz właściciel serwisu PowiatCzestochowski.pl nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).