Wtorek, 4 sierpnia 2020r. | Imieniny: Dominika, Protazego, Jana
Pokaż menu

Jorcajt w Lelowie

21 stycznia, 2016
Pałac w Białej Wielkiej - LuzynaS / Wikipedia / CC BY-SA 3.0 pl Pałac w Białej Wielkiej - LuzynaS / Wikipedia / CC BY-SA 3.0 pl

DSC 0022W dniach 15-17 stycznia w Lelowie odbyły się uroczystości związane z obchodami 202. rocznicy śmierci cadyka Dawida Bidermana. Styczniowe uroczystości przy grobie cadyka zwanego Dawidem z Lelowa, co roku gromadzą w Lelowie kilkuset chasydów z całego świata. Pokonują setki kilometrów, by wspólnie móc odmówić modlitwę. Zapalają świeczki i pozostawiają karteczki z wypisanymi prośbami. Wierzą, że w rocznicę śmierci duch zmarłego zstępuje w miejscu jego pochówku między żywych i zanosi Bogu ich modlitwy. Potem zasiadają przy stole, by godzinami rozważać o religii i kulturze. Twierdzą, że przy wspólnym posiłku, najłatwiej jest osiągnąć atmosferę porozumienia. Lelów przed wojną był miejscowością dwunarodowościową. Były okresy, kiedy w miejscowości mieszkało nawet więcej Żydów niż Polaków.

Już dziś chcemy Państwa zaprosić na kolejne wydarzenie, które ma przybliżyć żydowską kulturę – Festiwal Kultury Polskiej i Żydowskiej „XIV Święto Ciulimu – Czulentu” Lelowskie Spotkania Kultur, które odbędzie się w dniach 19-21 sierpnia br. Festiwal ten jest jednym z najważniejszych i największych wydarzeń tego typu w Polsce. Przypomina on o wspólnej historii Polaków i Żydów, pokazuje przenikanie się kultur, uczy tolerancji i wzajemnego zrozumienia.

TVP 3 Katowice

TVP Info

TVN 24

RMF 24

Fakty interia

wpolityce

wyborcza.pl

dziennikzachodzi

 

Źródło: http://www.lelow.pl/index.php/aktualnosci/1730-jorcajt-w-lelowie-2016.html

Źródło: Urząd Gminy LelówGmina Lelów
Gmina Lelów jest położona w południowo – wschodniej części powiatu częstochowskiego. Lelów jest gminą wiejską w skład której wchodzi 17 sołectw: Biała Wielka, Celiny, Drochlin, Gródek, Konstantynów, Lelów, Lgota Błotna, Mełchów, Nakło, Podlesie, Paulinów, Staromieście, Lgota Gawronna, Skrajniwa, Ślęzany, Turzyn, Zbyczyce.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Redakcja oraz właściciel serwisu PowiatCzestochowski.pl nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).