Niedziela, 12 lipca 2020r. | Imieniny: Jana, Brunona, Bonifacego
Pokaż menu

Narodowe Święto Niepodległości w Lelowie

12 listopada, 2019
Rynek w Lelowie - Grzadam / Wikipedia / CC BY-SA 3.0 Rynek w Lelowie - Grzadam / Wikipedia / CC BY-SA 3.0

W poniedziałek, 11  listopada w  Lelowie odbyły się uroczyste obchody 101. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości.
W uroczystościach  uczestniczyli przedstawiciele władz samorządowych, poczty sztandarowe i jednostki ochotniczych straży pożarnych, Dziecięca i Młodzieżowa Orkiestra Dęta działająca przy GOK w Lelowie oraz przedstawiciele Orkiestr z Drochlina i Nakła, harcerze, uczniowie oraz mieszkańcy gminy.
Uroczystości rozpoczęły się zbiórką o godz. 10.00 na placu szkolnym, gdzie przedstawiciele Lelowskiego Towarzystwa Historyczno-Kulturalnego złożyli kwiaty pod pomnikiem Walentego Zwierkowskiego.
Następnie uczestnicy uroczystości przemaszerowali do Gminnego Ośrodka Kultury w Lelowie, gdzie odbyła się część artystyczna obchodów.
Po występach Radna Powiatu Częstochowskiego Marianna Dziura, Wójt Gminy Lelów Krzysztof Molenda oraz Przewodniczący Rady Gminy Władysław Jaworski skierowali słowa podziękowania do młodzieży z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Lelowie, która przedstawiła uczestnikom obchodów niecodzienną lekcję historii. Ponadto podziękowali wszystkim zebranym za obecność na uroczystości.
Uroczyste obchody zakończył przemarsz na plac kościelny w Lelowie, gdzie harcerze zaciągnęli honorowe warty, a przedstawiciele Władz Gminy, LTH-K, Domu Pomocy Społecznej w Lelowie oraz placówek oświatowych złożyli wiązanki kwiatów w miejscach upamiętniających walki narodowo-wyzwoleńcze. W kościele p.w. św. Marcina w Lelowie o godzinie 12.00 wspólnie odśpiewano hymn pod hasłem „Niepodległa do hymnu”, a następnie została odprawiona uroczysta msza święta w intencji Ojczyzny.
Późnym popołudniem na sali widowiskowej Gminnego Ośrodka Kultury w Lelowie odbył się koncert pieśni patriotycznych „Radosna niepodległa” w wykonaniu Zespołu Folklorystycznego Ziemi Lelowskiej. Ponadto przybyli goście mogli skosztować upieczonego przez pracowników Gminnego Ośrodka Kultury w Lelowie ciasta o wyjątkowej nazwie „Płaszcz św. Marcina”, które już na stałe wpisało się w tradycję obchodów Święta 11 Listopada.

Źródło: Urząd Gminy LelówGmina Lelów
Gmina Lelów jest położona w południowo – wschodniej części powiatu częstochowskiego. Lelów jest gminą wiejską w skład której wchodzi 17 sołectw: Biała Wielka, Celiny, Drochlin, Gródek, Konstantynów, Lelów, Lgota Błotna, Mełchów, Nakło, Podlesie, Paulinów, Staromieście, Lgota Gawronna, Skrajniwa, Ślęzany, Turzyn, Zbyczyce.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Redakcja oraz właściciel serwisu PowiatCzestochowski.pl nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).