Sobota, 6 marca 2021r. | Imieniny: Rózy, Jordana, Agnieszki
Pokaż menu

Policja przypomina!

17 lutego, 2021
Policja przypomina!


Pić czy nie pić w miejscach publicznych? – oto jest pytanie. To jedno z najbardziej „popularnych” wykroczeń.  Obowiązujące przepisy ustawy o wychowaniu w trzeźwości przewidują kategoryczny zakaz spożywania alkoholu w miejscach publicznych.

Komisariat Policji w Koniecpolu informuje mieszkańców o przestrzeganiu przepisów art. 43 ust. 1, 2 i 3 Ustawy o Wychowaniu w Trzeźwości i Przeciwdziałaniu Alkoholizmowi. Przepis ten brzmi: Kto spożywa napoje alkoholowe wbrew zakazom określonym w art. 14 ust. 1 i 2a-6 albo nabywa lub spożywa napoje alkoholowe w miejscach nielegalnej sprzedaży, albo spożywa napoje alkoholowe przyniesione przez siebie lub inną osobę w miejscach wyznaczonych do ich sprzedaży lub podawania, podlega karze grzywny. Usiłowanie wykroczenia określonego w ust. 1 jest karalne.  W razie popełnienia wykroczenia określonego w ust. 1 można orzec przepadek napojów alkoholowych, chociażby nie był własnością sprawcy. Jak widać wykroczeniem jest nie tylko spożywanie alkoholu w miejscach niedozwolonych, ale także nabywanie i spożywanie alkoholu w miejscach jego nielegalnej sprzedaży, a także spożywanie własnych napojów alkoholowych w miejscu przeznaczonym do jego sprzedaży.

Znowelizowana ustawa o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi reguluje tzw. picie pod chmurką. Do tej pory zakazane było picie na ulicach, placach i w parkach. Zmieniona ustawa pozwala publicznie spożywać napoje alkoholowe jedynie w „miejscach przeznaczonych do jego spożywania”. Nie można więc robić tego w miejscach „ogólnie dostępnych dla każdego”. Pamiętać należy, że naruszenie tego zakazu jest wykroczeniem z przytaczanego art. 43 ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, za które grozi kara grzywny.

Źródło: Urząd Gminy LelówGmina Lelów
Gmina Lelów jest położona w południowo – wschodniej części powiatu częstochowskiego. Lelów jest gminą wiejską w skład której wchodzi 17 sołectw: Biała Wielka, Celiny, Drochlin, Gródek, Konstantynów, Lelów, Lgota Błotna, Mełchów, Nakło, Podlesie, Paulinów, Staromieście, Lgota Gawronna, Skrajniwa, Ślęzany, Turzyn, Zbyczyce.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Redakcja oraz właściciel serwisu PowiatCzestochowski.pl nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).