Sobota, 11 lipca 2020r. | Imieniny: Olgi, Kaliny, Benedykta
Pokaż menu

30 lat samorządności w Polsce

27 maja, 2020

Dziś obchodzimy 30. rocznicę restytucji samorządu lokalnego w Polsce i Dzień Samorządu Terytorialnego.

Dokładanie 27 maja 1990 roku przeprowadzono w Polsce pierwsze po II wojnie światowej całkowicie wolne i demokratyczne wybory, w których wyłoniono rady gmin (zastąpiły rady narodowe). Wybory samorządowe roku 1990 rozpoczęły najnowszą historię polskiej samorządności. 30 lat samorządu terytorialnego to trzy dekady ogromnej pracy mieszkańców i samorządowców z polskich regionów, miast i wsi, to wielka lekcja samodzielnego decydowania o naszym najbliższym otoczeniu.

30-lat-samorzadu

Komentarz Wójta Tomasza Gęsiarza:
Tomasz-Gesiarz

- Dziękuję wszystkim, którzy na przestrzeni ostatnich 30 lat tworzyli samorząd Gminy Mstów: Wójtom, Radnym, Sołtysom, Pracownikom Administracji. Dziękuję każdemu, kto dołożył swoją "cegiełkę" do tego, aby nasza gmina się rozwijała. Wielu z samorządowców niestety nie doczekało chwili dzisiejszego jubileuszu. Ale jedno jest pewne: lokalną rzeczywistość zmieniliśmy razem!

Uważam, że jako samorząd gminny nie zmarnowaliśmy tych 30 lat. Porównując rzeczywistość roku 1990 i obecną, zmiany widać „gołym okiem”. W sposób strategiczny i przemyślany dążymy do realizacji oczekiwań naszych mieszkańców, starając się jednocześnie pamiętać o utrzymaniu urokliwego charakteru Gminy Mstów. Dobro wspólne, troska o mieszkańców - to wartości i wyzwania, które są dla nas bardzo ważne.

Oczekiwania mieszkańców są z roku na rok coraz większe. Starając się im sprostać, na przestrzeni 30 lat w Gminie Mstów zrealizowano wiele potrzebnych inwestycji, w tym z wykorzystaniem środków zewnętrznych. Wykonano także zadania w ramach tzw. Funduszu Sołeckiego, co stanowi zachętę dla mieszkańców poszczególnych sołectw do włączania się w życie gminy i tworzenia społeczeństwa obywatelskiego. Krok po kroku zagospodarowywane są miejsca, które wcześniej były zaniedbane lub po prostu nie były dostatecznie wykorzystane. Dzięki temu w sołectwach powstają m.in. atrakcyjne skwery, miejsca do ćwiczeń na świeżym powietrzu, place zabaw itp. 

Niech 30. rocznica przyjęcia ustawy o samorządzie gminnym, która zapoczątkowała nurt ważnych przemian ustrojowych III Rzeczypospolitej, stanie się dla nas wszystkich okazją do spojrzenia w przyszłość naszej gminy i docenienia tego, co mamy. Gdyby cofnąć się do roku 1990 i ówczesnych problemów, wcale wtedy nie było to takie oczywiste… 

A jak mawiał profesor Jerzy Regulski, jeden z współtwórców reformy samorządowej, „…nie wystarczy mieć cel, trzeba jeszcze wiedzieć jak ten cel osiągnąć”.

ten-swiat-zmienilismy-razem
 

Wójtowie Gminy Mstów (1990-2020):

Henryk Pytel (1990-1992)

Bogusława Jura (1992-1995)

Zbigniew Wawrzyniak (1995-2010)

Adam Jakubczak (2010-2014)

Tomasz Gęsiarz (2014 do nadal)

Zastępca Wójta: Adam Markowski (2010-2018), Małgorzata Grabowska (od 2019)

Skarbnik: Maria Skibińska

Sekretarz: Bogusława Jura, Wacław Panz, Sylwia Kuban

Przewodniczący Rady Gminy Mstów (1990-2020): Zdzisław Suchański, Eugeniusz Boral, Zdzisław Gołdy, Tomasz Gęsiarz, Wiesława Tuszyńska, Krzysztof Choryłek

 

Skład Rady Gminy I kadencji (1990-1994):

  1. Henryk  Pytel             -  Wancerzów

  2. Marek  Stępień           -  Cegielnia

  3. Jadwiga  Hereźniak    -  Latosówka

  4. Krystyna  Prokopska  -  Jaskrów

  5. Anna  Madej               -  Jaskrów

  6. Eugeniusz  Sil             -  Jaskrów

  7. Józef  Ziental              -   Kuchary

  8. Władysław  Stefaniak -   Mokrzesz

  9. Edward  Sztoner         -   Kuśmierki

10. Eugeniusz  Boral        -   Krasice

11. Andrzej  Ziętal            -  Krasice

12. Lucjan  Kotecki           -  Małusy Wielkie

13. Franciszek  Sołtysiak   - Kobyłczyce

14. Wiesław  Sypek           -  Małusy Małe

15. Feliks Ciężkowski       -  Mstów

16. Józef  Krawczyk          -  Mstów

17. Zdzisław  Suchański    -  Mstów

18. Bogusława  Jura          -  Mstów

19. Piotr  Bednarek           -  Siedlec

20. Czesław  Derda           -  Wancerzów

21. Elżbieta  Dwojak        -   Zawada

22. Remigiusz  Pardela     -   Zawada

Pierwszym Przewodniczącym Rady Gminy Mstów został Zdzisław Suchański. Na II Sesji Rady Gminy w dniu 18 czerwca 1990 roku dokonano wyboru Wójta Gminy, którym został Henryk Pytel. Na XVII Sesji Rady Gminy w dniu 29 czerwca 1992 roku Wójt Gminy Henryk Pytel złożył rezygnację z zajmowanego stanowiska, którą Rada przyjęła. Nowym Wójtem Gminy wybrana została Bogusława Jura.

Składy osobowe Rady Gminy Mstów od 1990r. :

DOC Rada-Gminy-Mstow---sklady-osobowe-1990-2023

szgip

30 lat samorządności w Polsce
Więcej:

https://samorzad.pap.pl/kategoria/aktualnosci/zdarzylo-sie-30-lat-temu-rady-narodowe-zostaly-zastapione-przez-rady-gmin

https://www.silesia.org.pl/aktualnosci/dobro-wspolne-i-poszukiwanie-kompromisow-wartosci-i-wyzwania-na-30-lecie,458

 https://www.silesia.org.pl/aktualnosci/swietujmy-razem-choc-w-nowych-okolicznosciach,452?fbclid=IwAR3-06ZTrZKJ1dt8LiwQ8QJiShvWP_n_wmlXE1vlmMkCIUr3OI5Ag1nCt-k

Źródło: Urząd Gminy MstówGmina Mstów
Gmina Mstów, położona na północny wschód od Częstochowy. Na terenie Gminy Mstów możemy obserwować zespoły skałek gdyż około 60% jej terenów należy do Jurajskiego Parku Krajobrazowego, bądź stanowi jego bezpośrednią otulinę. Warunki mikroklimatyczne panujące na obszarze regionu częstochowskiego, określane są przeważnie jako dobre, a okolice Mstowa prezentują się pod tym względem bardzo dobrze.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Redakcja oraz właściciel serwisu PowiatCzestochowski.pl nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).