Środa, 3 marca 2021r. | Imieniny: Maryny, Kunegundy, Tycjana
Pokaż menu

Analiza systemu gospodarki odpadami w Gminie Mstów

21 lutego, 2021

W ostatnim czasie, ze względu na procedurę przetargową, troszkę przesunął się harmonogram odbioru odpadów z poszczególnych posesji. Od ubiegłego tygodnia odbiory są już realizowane na bieżąco.

W wyniku rozstrzygnięcia przetargu nieograniczonego na zadanie pn. „Świadczenie usługi odbierania, transportu i zagospodarowania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości, zbieranych w PSZOK oraz odpadów wielkogabarytowych powstałych na terenie Gminy Mstów” odbiorcą odpadów z terenu Gminy Mstów została firma „PAVER” Sp. z o.o. (Kuzki 65, Włoszczowa). Cena oferty brutto (okres 12 miesięcy): 2.487.000,00 zł brutto.

Co ciekawe, nie była to najkorzystniejsza oferta. Taką złożył... Zakład Oczyszczania Miasta Zbigniew Strach (Korzonek 98, Konopiska), wygrywając przetarg: 2.340.000,00 zł brutto. Jednak odmówił podpisania umowy, cyt. „z uwagi na to, że nie jestem w stanie zrealizować usługi z przyczyn techniczno-ekonomicznych” ....

 

smieci_logo

Analiza systemu gospodarki odpadami w Gminie Mstów

A jak sytuacja z odpadami wygląda w naszej gminie? Jaka będzie nowa stawka za odbiór odpadów? Przeanalizowaliśmy system gospodarki odpadów komunalnych na terenie Gminy Mstów za okres ostatnich kilku lat. Jakie nasuwają się wnioski?

 

  1. Z roku na rok wytwarzamy coraz więcej śmieci. Szczególnie ubiegły, 2020 rok, był pod tym względem wyjątkowy - odebrane zostało ponad 3000 ton odpadów (!)  od mieszkańców naszej gminy.

Ilość odpadów, odebranych od mieszkańców Gminy Mstów:

rok 2016 – 1730,24 Mg (ton)

rok 2017 – 1717,64 Mg

rok 2018 – 2077,42 Mg

rok 2019 – 2052, 74 Mg

rok 2020 – 3015,37 Mg

 

Dlaczego to zestawienie jest takie ważne: gdyż Gmina płaci za KAŻDĄ TONĘ odebranych odpadów – dlatego im więcej ich powstaje i jest odbierane od mieszkańców, tym więcej później KAŻDY Z NAS płaci za ich odbiór. Logiczne, prawda?

 

Stąd pomysł na ograniczenie ilości wytwarzanych odpadów m.in. poprzez wprowadzenie ulgi dla osób, które zdecydują się na kompostowanie bioodpadów w przydomowych kompostownikach.

Przydomowe kompostowniki będą jednak podlegały kontroli !!!

Mieszkańcom, którzy zdeklarowali kompostowanie bioodpadów i korzystanie z obniżonej opłaty, a u których stwierdzony zostanie brak kompostownika, upust wliczony w opłatę zostanie cofnięty (na minimum 6 miesięcy). Właściciele nieruchomości korzystający z ulgi za kompostowanie nie mogą też wystawiać bioodpadów w workach przed posesję oraz oddawać ich do PSZOK.

 

 

  1. Koszty systemu gospodarki odpadów komunalnych rosną  z roku na rok.

Analizując oferty firm „śmieciowych” z przetargów, ogłaszanych przez gminę w ostatnich latach, nasuwa się jeden wniosek: kwoty ofert znacząco rosną. Ilość firm startujących w przetargach jest co roku podobna (od trzech do czterech) i są to najczęściej firmy regionalne.

 

Wartość najkorzystniejszej oferty brutto w przetargu na odbiór odpadów (Gmina Mstów):

Rok 2016:  642.476,64 zł  

Rok 2017: 768.250,80 zł

Rok 2018: 973.119,00 zł

Rok 2019: 1.005.787,28 zł

Rok 2020: 1.618.310,18 zł  (779 zł za każdą tonę odebranych odpadów)

Rok 2021: 2.487.000,00 zł  (829 zł za każdą tonę odebranych odpadów)

 

WAŻNE:

System gospodarki odpadami musi się bilansować, samorządy nie mogą na nim zarabiać, ani do niego dopłacać. Innymi słowy: to, co wpłacają mieszkańcy, musi wystarczyć na wszystkie koszty gospodarki odpadami.

zasady-prawidlowego-postepowania-z-odpadami

 

Czy jako mieszkańcy mamy wpływ na wysokość stawki za odbiór odpadów? 

Oczywiście że TAK.

- stawkę ustala wprawdzie Rada Gminy – dostosowując wartość wszystkich KOSZTÓW gospodarki odpadami (kwota za wywóz wszystkich odpadów odebranych + koszty administracyjne) do wartości WPŁYWÓW od mieszkańców. BILANS MUSI WYJŚĆ NA ZERO.

 

Ale do kalkulacji ważna jest tzw. „szczelność systemu” – czyli żeby wszyscy mieszkańcy, którzy wytwarzają odpady, składali deklaracje i za odpady płacili – bo wtedy stawka rozkłada się na większą ilość osób. W przeciwnym razie INNI BĘDĄ płacić WIĘCEJ - i to ZA OSOBY, KTÓRE potencjalnie OSZUKUJĄ I NIE PŁACĄ.

- produkujmy MNIEJ ŚMIECI. Wtedy w skali gminy tych śmieci też będzie mniej i globalnie będziemy płacili mniej – co przełoży się na NIŻSZĄ STAWKĘ od mieszkańca.

 

Podsumowując:

Także zanim zaczniemy mieć pretensje do wszystkich dookoła, w tym do radnych (bo to najłatwiejsze) że znów podwyższyli stawkę za odbiór śmieci (co jest oczywistą nieprawdą i bzdurą !), zacznijmy najpierw OD SIEBIE – wytwarzając mniej śmieci, odpowiednio je zagospodarowując i bardziej dbając o środowisko. Bardzo wiele zależy od nas samych, nie miejmy pretensji do innych!

 

więcej:
http://www.mstow.pl/art/4157,gospodarka-odpadami-w-polsce

http://www.mstow.pl/art/4142,zasady-segregowania-odpadow

http://www.mstow.pl/art/3788,dlaczego-rosna-ceny-za-odpady

Galeria zdjęć

Źródło: Urząd Gminy MstówGmina Mstów
Gmina Mstów, położona na północny wschód od Częstochowy. Na terenie Gminy Mstów możemy obserwować zespoły skałek gdyż około 60% jej terenów należy do Jurajskiego Parku Krajobrazowego, bądź stanowi jego bezpośrednią otulinę. Warunki mikroklimatyczne panujące na obszarze regionu częstochowskiego, określane są przeważnie jako dobre, a okolice Mstowa prezentują się pod tym względem bardzo dobrze.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Redakcja oraz właściciel serwisu PowiatCzestochowski.pl nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).