Środa, 1 kwietnia 2020r. | Imieniny: Teodory, Grazyny, Ireny
Pokaż menu

Dlaczego rosną ceny za odpady?

13 lutego, 2020

Dlaczego mieszkańcy muszą płacić coraz więcej za śmieci, jak wygląda w Polsce system gospodarowania odpadami - Związek Gmin Wiejskich RP chce wspomóc stowarzyszone w nim samorządy w tłumaczeniu mieszkańcom skąd biorą się podwyżki. Organizacja przygotowała argumenty do dialogu w formie infografiki.

grafiki-odpady_1

Wprawdzie w gminie Mstów stawki opłat za odpady pozostają bez zmian, ale jednym z bardziej angażujących problemów w Polsce w ostatnich miesiącach jest tematyka odpadowa. Nowe regulacje prawne, brak jasnych interpretacji, konieczność tworzenia nowych regulaminów, nowe, narzucone przez ustawodawcę obowiązki - bardzo angażują wójtów, burmistrzów i całe urzędy.

Najbardziej dotkliwymi skutkami nowych regulacji są lawinowo wzrastające koszty gospodarowania odpadami komunalnymi, a tym samym coraz to wyższe opłaty wnoszone przez naszych mieszkańców. W infografikach można przeczytać m.in., że opłata za śmieci rośnie przez "skokowy wzrost tzw. opłaty marszałkowskiej", wzrost kosztów pracy, cen energii, trudności ze zbytem surowców wtórnych i szereg innych jeszcze czynników, które są niezależne od samorządu.

grafiki-odpady_3

__________________________

Więcej:

http://samorzad.pap.pl/depesze/wiadomosci_centralne/195896/Jak-tlumaczyc--ZGWRP-chce-wspomoc-gminy-w-wyjasnianiu-podwyzek-za-odbior-odpadow

http://www.zgwrp.pl/aktualnosci/wydarzenia/1658-prezentacja-przyczyn-wzrostu-oplat-za-odpady-komunalne-argumenty-do-prowadzenia-dialogu-z-mieszkancami

Źródło: Urząd Gminy MstówGmina Mstów
Gmina Mstów, położona na północny wschód od Częstochowy. Na terenie Gminy Mstów możemy obserwować zespoły skałek gdyż około 60% jej terenów należy do Jurajskiego Parku Krajobrazowego, bądź stanowi jego bezpośrednią otulinę. Warunki mikroklimatyczne panujące na obszarze regionu częstochowskiego, określane są przeważnie jako dobre, a okolice Mstowa prezentują się pod tym względem bardzo dobrze.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Redakcja oraz właściciel serwisu PowiatCzestochowski.pl nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).