Piątek, 4 grudnia 2020r. | Imieniny: Barbary, Krystiana, Jana
Pokaż menu

Konwent Burmistrzów i Wójtów ŚZGiP

19 maja, 2020

Ponad 80 samorządowców z województwa śląskiego uczestniczyło 19 maja w posiedzeniu Konwentu Burmistrzów i Wójtów ŚZGiP, w formule on-line.

Spotkanie otworzył Ireneusz Czech, Koordynator Konwentu, Wójt gminy Kochanowice, który podziękował za liczny udział w wideokonferencji.

Dyskusja skupiła się na:

  • możliwościach otwarcia publicznych żłobków i przedszkoli, przy zachowaniu środków bezpieczeństwa;
  • wsparciu służby zdrowia w zakresie zakupu środków ochrony osobistej i sprzętu diagnostycznego;
  • pogarszającej się, zwłaszcza w dobie epidemii, kondycji samorządowych budżetów;
  • wątpliwościach prawnych, które dotyczą przekazywania danych osobowych osób przebywających w kwarantannie;
  • prawnych i organizacyjnych warunkach wykorzystania funduszy unijnych;
  •  

konwent1a

Ponadto podczas wideokonferencji Andrzej Szczeponek, Dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego, przedstawił dane związane ze skalą zarażeń koronawirusem w naszym województwie, zwłaszcza w odniesieniu do kopalni.

Z kolei Krzysztof Nowak, Dyrektor Wydziału Nadzoru Prawnego Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego odniósł się do zmieniających się w ostatnich dwóch miesiącach przepisach prawa, które wpływają na funkcjonowanie gmin i powiatów.
 

W dyskusji nie zabrakło też głosu reprezentantów Marszałka Województwa Śląskiego:

- w swoim wystąpieniu Danuta Sobczyk, Pełnomocnik Marszałka Województwa Śląskiego ds. współpracy z administracją publiczną przedstawiła aktualną sytuację w wojewódzkich szpitalach pod kątem trwającej epidemii, a także zawartość Śląskiego pakietu dla gospodarki.

- z kolei Monika Sternal, Zastępca Dyrektora w Departamencie Rozwoju Regionalnego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego omówiła prawne zmiany i aktualne możliwości wykorzystania funduszy europejskich przez jednostki samorządu terytorialnego oraz podległe im podmioty, w odniesieniu do aktualnej sytuacji epidemiologicznej.

 

Burmistrzowie i wójtowie uzgodnili pod koniec wideokonferencji, że będą kontynuować bieżącą wymianę doświadczeń, które płyną z walki z koronawirusem. Jednocześnie wyrazili chęć współpracy ze wszystkimi wojewódzkimi instytucjami samorządowymi i organami administracji rządowej. Priorytetem w tym zakresie będzie skuteczny i bezpieczny - dla mieszkańców naszego regionu - powrót „do normalności”.

szgip

Więcej:

https://www.silesia.org.pl/aktualnosci/dalsza-wspolpraca-w-skali-regionu-w-walce-koronawirusem,447

fot. materiały prasowe ŚZGiP

Źródło: Urząd Gminy MstówGmina Mstów
Gmina Mstów, położona na północny wschód od Częstochowy. Na terenie Gminy Mstów możemy obserwować zespoły skałek gdyż około 60% jej terenów należy do Jurajskiego Parku Krajobrazowego, bądź stanowi jego bezpośrednią otulinę. Warunki mikroklimatyczne panujące na obszarze regionu częstochowskiego, określane są przeważnie jako dobre, a okolice Mstowa prezentują się pod tym względem bardzo dobrze.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Redakcja oraz właściciel serwisu PowiatCzestochowski.pl nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).